← Tilbage til on-market
Havneholmen 48, 5. th
1561 København V · nybolig · Nybolig City - Christianshavn
FMV fra iBuyReal AVM· 91.846 kr/m² × 77 m² = 7.072.128 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Vesterbro
kvm
77 m²
Værelser
3
Byggeår
2009
Udbudspris
6.995.000 kr.
Dage på markedet
94d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 59.832 kr./år
Alpha
0.5%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
7.072.128 kr.
XGBoost prediction
Investeret
7.038.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
7.147.740 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
2.2%
α (alpha)0.5%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.7%
= Total afkast2.2%
Gross rental/år120.348 kr.
Salgspris7.072.128 kr.
Profit (1 års hold)153.656 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
10.0%
α (alpha)0.5%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.5%
= Total afkast10.0%
Gross rental/år174.402 kr.
Salgspris7.567.177 kr.
Profit (1 års hold)702.759 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
19.3%
α (alpha)0.5%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.1%
= Total afkast19.3%
Gross rental/år286.460 kr.
Salgspris8.118.803 kr.
Profit (1 års hold)1.366.443 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.673 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.673 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år488.516 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-73.277 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-38.477 kr.
= Net Airbnb/år346.292 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Vesterbro)195 kr/m²/mdr
× kvm (77) × 12 mdr
= Langtidsleje/år180.180 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)234.234 kr.
− Ejerudgifter/år-59.832 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)120.348 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)174.402 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)286.460 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris6.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.995.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)6.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+41.970 kr.
= Tx-omkostning43.820 kr.
+ Tilbudspris6.995.000 kr.
= Total investeret7.038.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV7.072.128 kr.
− Investeret-7.038.820 kr.
= Spread33.308 kr.
÷ Investeret÷ 7.038.820 kr.
= Alpha0.5%
Mægler
kr/m² (udbud)90.844 kr.
MæglerNybolig City - Christianshavn
Typenybolig
Mæglerbeskrivelse
PENTHOUSE MED HØJT TIL LOFTET OG ALTAN
På Havneholmen møder rene linjer det københavnske havnemiljø i en skøn synergi, som kan pirre selv den mest kræsne køber i byen, Her er både højt til loftet, et dejligt lysindfald og en fantastisk adresse, der giver nem adgang til såvel havnen som bylivet. Hvad mere kan man ønske sig? Der er netop tænkt i dagslys, rummelighed og maritime udendørs opholdsarealer lige her ved Havneløbet. Det kommer særligt til udtryk i glaspartiernes højformater og den solrige altan, som bare udgør en lille del a