iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Rentemestervej 19A, 2. 3

2400 København NV · danbolig · danbolig Nordvest-Emdrup

FMV fra iBuyReal AVM· 64.674 kr/m² × 111 m² = 7.178.826 kr.
Rentemestervej 19A, 2. 3

Bydel
Nørrebro
kvm
111 m²
Værelser
3
Byggeår
1989
Udbudspris
6.995.000 kr.
Dage på markedet
55d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 62.628 kr./år
Alpha
2.0%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
7.178.826 kr.
XGBoost prediction
Investeret
7.038.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
7.310.247 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
4.5%
α (alpha)2.0%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.5%
= Total afkast4.5%
Gross rental/år177.132 kr.
Salgspris7.178.826 kr.
Profit (1 års hold)317.138 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
12.5%
α (alpha)2.0%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.5%
= Total afkast12.5%
Gross rental/år249.060 kr.
Salgspris7.681.344 kr.
Profit (1 års hold)891.584 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
20.3%
α (alpha)2.0%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.5%
= Total afkast20.3%
Gross rental/år246.040 kr.
Salgspris8.241.292 kr.
Profit (1 års hold)1.448.512 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Nørrebro)1.100 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.540 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.540 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år438.438 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-65.766 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-34.296 kr.
= Net Airbnb/år308.668 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Nørrebro)180 kr/m²/mdr
× kvm (111) × 12 mdr
= Langtidsleje/år239.760 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)311.688 kr.
− Ejerudgifter/år-62.628 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)177.132 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)249.060 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)246.040 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris6.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)6.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+41.970 kr.
= Tx-omkostning43.820 kr.
+ Tilbudspris6.995.000 kr.
= Total investeret7.038.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV7.178.826 kr.
− Investeret-7.038.820 kr.
= Spread140.006 kr.
÷ Investeret÷ 7.038.820 kr.
= Alpha2.0%

Mægler

kr/m² (udbud)63.018 kr.
Mæglerdanbolig Nordvest-Emdrup
Typedanbolig

Mæglerbeskrivelse

Stor sydvestvendt altan. Stort køkkenalrum. God beliggenhed. Godt lysindfald.

Stor sydvestvendt altan. Stort køkkenalrum. God beliggenhed. Godt lysindfald. Velkommen til Rentemestervej 19A, 2. 3. – en lækker 3-værelses lejlighed med en god planløsning og en attraktiv beliggenhed tæt på det hele. Lejligheden byder på gode rum, blandt andet et stort køkkenalrum, og har desuden en stor sydvestvendt altan. Boligen egner sig perfekt til par eller en børnefamilie. LEJLIGHED: Via hoveddøren kommer du ind i lejlighedens store entré. Her er der god opbevaringsplads i form af et st