iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Østrigsgade 38, 4. tv

2300 København S · home · home Amager

FMV fra iBuyReal AVM· 65.365 kr/m² × 59 m² = 3.856.548 kr.
Østrigsgade 38, 4. tv

Bydel
Amager
kvm
59 m²
Værelser
2
Byggeår
1929
Udbudspris
4.095.000 kr.
Dage på markedet
67d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 30.732 kr./år
Alpha
-6.4%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.856.548 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.121.420 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
3.920.801 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-4.3%
α (alpha)-6.4%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.2%
= Total afkast-4.3%
Gross rental/år89.628 kr.
Salgspris3.856.548 kr.
Profit (1 års hold)-175.244 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
3.6%
α (alpha)-6.4%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.1%
= Total afkast3.6%
Gross rental/år125.736 kr.
Salgspris4.126.506 kr.
Profit (1 års hold)130.822 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
13.1%
α (alpha)-6.4%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.7%
= Total afkast13.1%
Gross rental/år192.996 kr.
Salgspris4.427.317 kr.
Profit (1 års hold)498.893 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (59) × 12 mdr
= Langtidsleje/år120.360 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)156.468 kr.
− Ejerudgifter/år-30.732 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)89.628 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)125.736 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)192.996 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.095.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.095.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.095.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+24.570 kr.
= Tx-omkostning26.420 kr.
+ Tilbudspris4.095.000 kr.
= Total investeret4.121.420 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV3.856.548 kr.
− Investeret-4.121.420 kr.
= Spread-264.872 kr.
÷ Investeret÷ 4.121.420 kr.
= Alpha-6.4%

Mægler

kr/m² (udbud)69.407 kr.
Mæglerhome Amager
Typehome

Mæglerbeskrivelse

Dejlig 2V’er mindre end 100 meter fra metroen

LejlighedenEn hverdag, hvor du bor lige ved caféer, indkøb samt metroen, der får den samlede rejsetid til Indre By til at lyde på ti minutter. Dét er en hverdag, der nu kan blive din, og på højkant er der også en rigtig fin toværelses lejlighed, som ligger øverst i ejendommen. Der er potentiale for, at to venner kan bo under samme tag, ligesom parret eller solisten vil passe perfekt ind blandt de 59 kvadratmeter. Boligoplevelsen begynder i en fordelingsentré, hvorfra samtlige rum kan tilgås. Vær