iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Østerbrogade 202, 3. tv

2100 København Ø · other · EjendomsmæglerKompagniet

FMV fra iBuyReal AVM· 78.850 kr/m² × 89 m² = 7.017.611 kr.
Østerbrogade 202, 3. tv

Bydel
Østerbro
kvm
89 m²
Værelser
3
Byggeår
1938
Udbudspris
6.495.000 kr.
Dage på markedet
97d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 88.020 kr./år
Alpha
7.4%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
7.017.611 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.535.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
7.098.749 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
9.3%
α (alpha)7.4%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast9.3%
Gross rental/år125.580 kr.
Salgspris7.017.611 kr.
Profit (1 års hold)607.371 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
17.3%
α (alpha)7.4%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.9%
= Total afkast17.3%
Gross rental/år189.660 kr.
Salgspris7.508.844 kr.
Profit (1 års hold)1.162.684 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
26.0%
α (alpha)7.4%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.9%
= Total afkast26.0%
Gross rental/år251.749 kr.
Salgspris8.056.217 kr.
Profit (1 års hold)1.772.147 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.683 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.683 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år479.093 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-71.864 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-37.752 kr.
= Net Airbnb/år339.769 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Østerbro)200 kr/m²/mdr
× kvm (89) × 12 mdr
= Langtidsleje/år213.600 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)277.680 kr.
− Ejerudgifter/år-88.020 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)125.580 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)189.660 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)251.749 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris6.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.495.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)6.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+38.970 kr.
= Tx-omkostning40.820 kr.
+ Tilbudspris6.495.000 kr.
= Total investeret6.535.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV7.017.611 kr.
− Investeret-6.535.820 kr.
= Spread481.791 kr.
÷ Investeret÷ 6.535.820 kr.
= Alpha7.4%

Mægler

kr/m² (udbud)72.978 kr.
MæglerEjendomsmæglerKompagniet
Typeother

Mæglerbeskrivelse

3 VÆRELSER OG 2 ALTANER PÅ ØSTERBRO

Denne indbydende og velindrettede lejlighed på 89 m² er beliggende på 3. sal i en klassisk ejendom på attraktive Østerbro. Boligen rummer 3 gode værelser og har en planløsning, der udnytter kvadratmeterne optimalt. Lejligheden har et rumligt og funktionelt køkken med god plads til både madlavning og opbevaring samt et pænt og rummeligt badeværelse med seperat brus. Derudover byder boligen på to altaner, som giver dejlige uderum og mulighed for at nyde solen i løbet af dagen. Det gode lysindfald