iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Fadet 29, 4. tv

1799 København V · edc · EDC Poul Erik Bech Falkoner Allé, Frederiksberg og Vesterbro

FMV fra iBuyReal AVM· 83.360 kr/m² × 67 m² = 5.585.139 kr.
Fadet 29, 4. tv

Bydel
Vesterbro
kvm
67 m²
Værelser
2
Byggeår
2020
Udbudspris
5.995.000 kr.
Dage på markedet
18d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 36.924 kr./år
Alpha
-7.4%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.585.139 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.032.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.669.130 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-5.4%
α (alpha)-7.4%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.0%
= Total afkast-5.4%
Gross rental/år119.856 kr.
Salgspris5.585.139 kr.
Profit (1 års hold)-327.825 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
2.3%
α (alpha)-7.4%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.8%
= Total afkast2.3%
Gross rental/år166.890 kr.
Salgspris5.976.099 kr.
Profit (1 års hold)110.169 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
11.4%
α (alpha)-7.4%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.0%
= Total afkast11.4%
Gross rental/år242.633 kr.
Salgspris6.411.740 kr.
Profit (1 års hold)621.553 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (luksus)× 1.15
= Justeret ADR1.374 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.374 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år401.281 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-60.192 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-31.062 kr.
= Net Airbnb/år279.557 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Vesterbro)195 kr/m²/mdr
× kvm (67) × 12 mdr
= Langtidsleje/år156.780 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)203.814 kr.
− Ejerudgifter/år-36.924 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)119.856 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)166.890 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)242.633 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris5.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)5.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+35.970 kr.
= Tx-omkostning37.820 kr.
+ Tilbudspris5.995.000 kr.
= Total investeret6.032.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV5.585.139 kr.
− Investeret-6.032.820 kr.
= Spread-447.681 kr.
÷ Investeret÷ 6.032.820 kr.
= Alpha-7.4%

Mægler

kr/m² (udbud)89.478 kr.
MæglerEDC Poul Erik Bech Falkoner Allé, Frederiksberg og Vesterbro
Typeedc

Mæglerbeskrivelse

Attraktiv 2-værelses med altan i hjertet af Carlsberg Byen

Åbent hus med tilmeldingskrav 21/5 - klik på billede - På en af Carlsberg Byens mest attraktive adresser udbydes denne elegante og velindrettede 2-værelses lejlighed på 67 m². Boligen fremstår indbydende med en gennemtænkt planløsning, hvor hver kvadratmeter er udnyttet optimalt. De store vinduespartier sikrer et smukt lysindfald og skaber en naturlig sammenhæng mellem inde og ude. Lejlighedens opholdsrum er åbent og indretningsvenligt med plads til både sofaarrangement og spiseområde. Køkkenet er stilrent og integreret i rummet, hvilket giver en moderne og social ramme. Soveværelset er rummeligt med gode opbevaringsmuligheder, og badeværelset fremstår i høj kvalitet med moderne materialevalg. Fra altanen og stuen er der en skøn og ugeneret udsigt til J. C. Jacobsens Have, som tilfører boligen en særlig ro og grøn karakter. Her kan du nyde udelivet i fredelige omgivelser, samtidig med at du bor midt i et af Københavns mest levende kvarterer. Carlsberg Byen er kendt for sin unikke kombination af historisk arkitektur og moderne byliv. Området byder på et væld af caféer, restauranter og specialbutikker samt grønne oaser og gode transportmuligheder. En bolig, der henvender sig til både singlen, parret eller som en attraktiv investeringsmulighed. Når du køber en bolig gennem EDC, har du mulighed for at få en gratis flytteforsikring. Ønsker du denne, skal du sende en mail med "Ja tak" til flytteforsikring@gjensidige.dk