iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Sorgenfrigade 11, 3. tv

2200 København N · home · home Nørrebro

FMV fra iBuyReal AVM· 77.891 kr/m² × 55 m² = 4.284.029 kr.
Sorgenfrigade 11, 3. tv

Bydel
Nørrebro
kvm
55 m²
Værelser
2
Byggeår
1932
Udbudspris
4.599.000 kr.
Dage på markedet
94d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 36.648 kr./år
Alpha
-7.4%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.284.029 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.628.444 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.338.301 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-5.7%
α (alpha)-7.4%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.8%
= Total afkast-5.7%
Gross rental/år82.152 kr.
Salgspris4.284.029 kr.
Profit (1 års hold)-262.263 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
2.1%
α (alpha)-7.4%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.5%
= Total afkast2.1%
Gross rental/år117.792 kr.
Salgspris4.583.911 kr.
Profit (1 års hold)73.259 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
11.2%
α (alpha)-7.4%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.8%
= Total afkast11.2%
Gross rental/år176.190 kr.
Salgspris4.918.065 kr.
Profit (1 års hold)465.811 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Nørrebro)1.100 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.100 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.100 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år313.170 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-46.976 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-23.649 kr.
= Net Airbnb/år212.838 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Nørrebro)180 kr/m²/mdr
× kvm (55) × 12 mdr
= Langtidsleje/år118.800 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)154.440 kr.
− Ejerudgifter/år-36.648 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)82.152 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)117.792 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)176.190 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.599.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.599.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.599.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+27.594 kr.
= Tx-omkostning29.444 kr.
+ Tilbudspris4.599.000 kr.
= Total investeret4.628.444 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.284.029 kr.
− Investeret-4.628.444 kr.
= Spread-344.415 kr.
÷ Investeret÷ 4.628.444 kr.
= Alpha-7.4%

Mægler

kr/m² (udbud)83.618 kr.
Mæglerhome Nørrebro
Typehome

Mæglerbeskrivelse

LYS OG RUMMELIG 2 VÆRELSES I STEFANSGADEKVARTERET

Lejlighederne i det stemningsfyldte Stefansgadekvarter går som varmt brød med smør, og det er ikke svært at forstå, hvorfor nye som livslange københavnere ønsker at bosætte sig her midt på Nørrebro. Er du én af disse boligsøgende, der drømmer om en base i et af hovedstadens mest populære kvarterer, skal du rette opmærksomheden mod Sorgenfrigade og denne lyse toværelses med to altaner. Boligen rummer 55 m2, klassisk udformet med flotte plankegulve, simple stuklister og vinduespartier, der inviter