iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Lersø Parkallé 51, 1. tv

2100 København Ø · danbolig · danbolig Østerbro & Nordhavn

FMV fra iBuyReal AVM· 65.067 kr/m² × 74 m² = 4.814.925 kr.
Lersø Parkallé 51, 1. tv

Bydel
Østerbro
kvm
74 m²
Værelser
3
Byggeår
1926
Udbudspris
5.695.000 kr.
Dage på markedet
12d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 56.928 kr./år
Alpha
-16.0%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.814.925 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.731.020 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.904.321 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-13.9%
α (alpha)-16.0%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.1%
= Total afkast-13.9%
Gross rental/år120.672 kr.
Salgspris4.814.925 kr.
Profit (1 års hold)-795.423 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-5.9%
α (alpha)-16.0%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.0%
= Total afkast-5.9%
Gross rental/år173.952 kr.
Salgspris5.151.970 kr.
Profit (1 års hold)-405.098 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
3.8%
α (alpha)-16.0%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.9%
= Total afkast3.8%
Gross rental/år282.841 kr.
Salgspris5.527.534 kr.
Profit (1 års hold)79.355 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.683 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.683 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år479.093 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-71.864 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-37.752 kr.
= Net Airbnb/år339.769 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Østerbro)200 kr/m²/mdr
× kvm (74) × 12 mdr
= Langtidsleje/år177.600 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)230.880 kr.
− Ejerudgifter/år-56.928 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)120.672 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)173.952 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)282.841 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris5.695.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.695.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)5.695.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+34.170 kr.
= Tx-omkostning36.020 kr.
+ Tilbudspris5.695.000 kr.
= Total investeret5.731.020 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.814.925 kr.
− Investeret-5.731.020 kr.
= Spread-916.095 kr.
÷ Investeret÷ 5.731.020 kr.
= Alpha-16.0%

Mægler

kr/m² (udbud)76.959 kr.
Mæglerdanbolig Østerbro & Nordhavn
Typedanbolig

Mæglerbeskrivelse

Velindrettet 3-værelses i det attraktive Vibekevang

Velkommen til Lersø Parkallé 51, 1. tv. - en lys og velindrettet 3-værelses lejlighed på 74 m² beliggende i det eftertragtede Vibekevang. Her får du en bolig med en virkelig god og funktionel planløsning, hvor kvadratmeterne er optimalt udnyttet og skaber en naturlig sammenhæng mellem rummene.Lejligheden byder på et rummeligt og indbydende køkken-alrum, der fungerer som boligens naturlige samlingspunkt. Her er der god plads til både madlavning og samvær, og rummet inviterer til hyggelige middage