iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Richard Mortensens Vej 31, 1. tv

2300 København S · nybolig · Nybolig Ørestad

FMV fra iBuyReal AVM· 58.026 kr/m² × 70 m² = 4.061.809 kr.
Richard Mortensens Vej 31, 1. tv

Bydel
Amager
kvm
70 m²
Værelser
2
Byggeår
2018
Udbudspris
4.545.000 kr.
Dage på markedet
13d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 30.972 kr./år
Alpha
-11.2%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.061.809 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.574.120 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.146.906 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-8.8%
α (alpha)-11.2%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.4%
= Total afkast-8.8%
Gross rental/år111.828 kr.
Salgspris4.061.809 kr.
Profit (1 års hold)-400.483 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-0.8%
α (alpha)-11.2%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.4%
= Total afkast-0.8%
Gross rental/år154.668 kr.
Salgspris4.346.136 kr.
Profit (1 års hold)-73.316 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
8.6%
α (alpha)-11.2%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.0%
= Total afkast8.6%
Gross rental/år230.326 kr.
Salgspris4.662.957 kr.
Profit (1 års hold)319.162 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (luksus)× 1.15
= Justeret ADR1.323 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.323 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år376.516 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-56.477 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-29.033 kr.
= Net Airbnb/år261.298 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (70) × 12 mdr
= Langtidsleje/år142.800 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)185.640 kr.
− Ejerudgifter/år-30.972 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)111.828 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)154.668 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)230.326 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.545.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.545.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.545.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+27.270 kr.
= Tx-omkostning29.120 kr.
+ Tilbudspris4.545.000 kr.
= Total investeret4.574.120 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.061.809 kr.
− Investeret-4.574.120 kr.
= Spread-512.311 kr.
÷ Investeret÷ 4.574.120 kr.
= Alpha-11.2%

Mægler

kr/m² (udbud)64.929 kr.
MæglerNybolig Ørestad
Typenybolig

Mæglerbeskrivelse

Moderne og lys 2 V´er med to altaner – tæt på by og fælled

Velkommen til en stilren og indflytningsklar ejerlejlighed på 70 m², hvor moderne arkitektur møder hverdagens funktionalitet. Boligen er opført i 2018 og fremstår med lyse materialevalg, gulv-til-loft vinduer og en fantastisk placering i det eftertragtede København S. Lejlighedens hjerte er det store, åbne køkken-alrum og stuemiljø. De imponerende vinduespartier sikrer et massivt lysindfald og skaber en naturlig overgang til omgivelserne. Boligen gennemstrømmes af en luftig atmosfære, som kompl