iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Tartinisvej 32, 3. 2

2450 København SV · estate · Estate Sydhavnen

FMV fra iBuyReal AVM· 57.457 kr/m² × 56 m² = 3.217.584 kr.
Tartinisvej 32, 3. 2

Bydel
Vesterbro
kvm
56 m²
Værelser
2
Byggeår
1944
Udbudspris
3.695.000 kr.
Dage på markedet
116d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 49.692 kr./år
Alpha
-13.5%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.217.584 kr.
XGBoost prediction
Investeret
3.719.020 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
3.277.417 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-11.3%
α (alpha)-13.5%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.2%
= Total afkast-11.3%
Gross rental/år81.348 kr.
Salgspris3.217.584 kr.
Profit (1 års hold)-420.088 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-3.2%
α (alpha)-13.5%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.2%
= Total afkast-3.2%
Gross rental/år120.660 kr.
Salgspris3.442.815 kr.
Profit (1 års hold)-155.545 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
6.4%
α (alpha)-13.5%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.1%
= Total afkast6.4%
Gross rental/år189.824 kr.
Salgspris3.693.786 kr.
Profit (1 års hold)164.591 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.195 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.195 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år348.940 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-52.341 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-26.613 kr.
= Net Airbnb/år239.516 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Vesterbro)195 kr/m²/mdr
× kvm (56) × 12 mdr
= Langtidsleje/år131.040 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)170.352 kr.
− Ejerudgifter/år-49.692 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)81.348 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)120.660 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)189.824 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris3.695.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)3.695.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)3.695.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+22.170 kr.
= Tx-omkostning24.020 kr.
+ Tilbudspris3.695.000 kr.
= Total investeret3.719.020 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV3.217.584 kr.
− Investeret-3.719.020 kr.
= Spread-501.436 kr.
÷ Investeret÷ 3.719.020 kr.
= Alpha-13.5%

Mægler

kr/m² (udbud)65.982 kr.
MæglerEstate Sydhavnen
Typeestate

Mæglerbeskrivelse

Penthouse med udsigt til de smukke haveforeninger i det gamle Sydhavn

OMRÅDET:Velkommen til København SV., der så sandelig er i rivende udvikling. I Sydhavnen har du kort til både Amager og Vesterbro - men du kan på blot 5 minutter finde ro i den vilde natur på Sydhavnstippen i Valbyparken og den helt nye Strandpark i Valbyparken. De vilde kan trække i neopren og lære at surfe forenden af Valbyparkens lange allé, og bagefter kan du nyde en kop kaffe og en gedigen toast på Rallys. 200 meter fra adressen finder du buslinjer, og der er kun 900m til S-tog stationen Sj