FMV fra iBuyReal AVM· 51.818 kr/m² × 82 m² = 4.249.041 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Amager
kvm
82 m²
Værelser
2
Byggeår
2005
Udbudspris
4.495.000 kr.
Dage på markedet
13d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 37.740 kr./år
Alpha
-6.1%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.249.041 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.523.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.350.627 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-3.2%
α (alpha)-6.1%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.9%
= Total afkast-3.2%
Gross rental/år129.540 kr.
Salgspris4.249.041 kr.
Profit (1 års hold)-145.239 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
4.9%
α (alpha)-6.1%
β (7% beta)7.0%
cf-yield4.0%
= Total afkast4.9%
Gross rental/år179.724 kr.
Salgspris4.546.474 kr.
Profit (1 års hold)202.378 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
12.8%
α (alpha)-6.1%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.1%
= Total afkast12.8%
Gross rental/år185.988 kr.
Salgspris4.877.899 kr.
Profit (1 års hold)540.067 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (82) × 12 mdr
= Langtidsleje/år167.280 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)217.464 kr.
− Ejerudgifter/år-37.740 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)129.540 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)179.724 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)185.988 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris4.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.495.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)4.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+26.970 kr.
= Tx-omkostning28.820 kr.
+ Tilbudspris4.495.000 kr.
= Total investeret4.523.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV4.249.041 kr.
− Investeret-4.523.820 kr.
= Spread-274.779 kr.
÷ Investeret÷ 4.523.820 kr.
= Alpha-6.1%
Mægler
kr/m² (udbud)54.817 kr.
MæglerNybolig Ørestad
Typenybolig
Mæglerbeskrivelse
2V lejlighed med unik placering i hjertet af Ørestad
Velkommen til en moderne og velindrettet ejerlejlighed på 82 kvadratmeter i attraktive Ørestad.Med en gennemtænkt planløsning og store vinduespartier, der inviterer dagslyset langt ind i boligen, skabes en åben og luftig atmosfære.Boligen fremstår lys og indbydende med materialer og detaljer, der skaber en naturlig sammenhæng mellem rummene.Det åbne opholdsmiljø fungerer som hjemmets naturlige samlingspunkt, hvor køkken og stue forenes i en glidende overgang, der giver rigeligt med plads til båd