← Tilbage til on-market
Roskildevej 53, 2. 208
2000 Frederiksberg · nybolig · Nybolig Frederiksberg - Gammel Kongevej
FMV fra iBuyReal AVM· 58.089 kr/m² × 65 m² = 3.775.777 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Frederiksberg
kvm
65 m²
Værelser
2
Byggeår
1972
Udbudspris
4.295.000 kr.
Dage på markedet
11d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 37.224 kr./år
Alpha
-12.7%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.775.777 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.322.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
3.877.240 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-9.7%
α (alpha)-12.7%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.9%
= Total afkast-9.7%
Gross rental/år126.576 kr.
Salgspris3.775.777 kr.
Profit (1 års hold)-420.267 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-1.6%
α (alpha)-12.7%
β (7% beta)7.0%
cf-yield4.1%
= Total afkast-1.6%
Gross rental/år175.716 kr.
Salgspris4.040.081 kr.
Profit (1 års hold)-106.823 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
7.1%
α (alpha)-12.7%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.0%
= Total afkast7.1%
Gross rental/år214.578 kr.
Salgspris4.334.592 kr.
Profit (1 års hold)226.550 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Frederiksberg)1.250 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.250 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.250 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år365.000 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-54.750 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-27.978 kr.
= Net Airbnb/år251.802 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Frederiksberg)210 kr/m²/mdr
× kvm (65) × 12 mdr
= Langtidsleje/år163.800 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)212.940 kr.
− Ejerudgifter/år-37.224 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)126.576 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)175.716 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)214.578 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris4.295.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.295.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)4.295.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+25.770 kr.
= Tx-omkostning27.620 kr.
+ Tilbudspris4.295.000 kr.
= Total investeret4.322.620 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV3.775.777 kr.
− Investeret-4.322.620 kr.
= Spread-546.843 kr.
÷ Investeret÷ 4.322.620 kr.
= Alpha-12.7%
Mægler
kr/m² (udbud)66.077 kr.
MæglerNybolig Frederiksberg - Gammel Kongevej
Typenybolig
Mæglerbeskrivelse
Lys 2-værelses med stor sydvendt altan
Denne indbydende ejerlejlighed på 65 m² byder på en veldisponeret planløsning, skønt lysindfald og en beliggenhed tæt på nogle af Frederiksbergs mest eftertragtede grønne områder. Boligen rummer et stort potentiale for at sætte sit eget præg og skabe et personligt hjem i rolige, men centrale omgivelser.Lejlighedens hjerte er det lyse og rummelige køkkenalrum, hvor der er god plads til både spiseafdeling og hyggelige opholdsstunder. De store vinduespartier tilfører boligen et naturligt og behagel