← Tilbage til on-market
Adelgade 47, 0. tv
1304 København K · danbolig · danbolig Vesterbro & Carlsberg Byen
FMV fra iBuyReal AVM· 72.932 kr/m² × 69 m² = 5.032.288 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Indre By
kvm
69 m²
Værelser
2
Byggeår
1957
Udbudspris
3.995.000 kr.
Dage på markedet
88d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 51.384 kr./år
Alpha
25.2%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.032.288 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.020.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.130.431 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
28.4%
α (alpha)25.2%
β (0% beta)0.0%
cf-yield3.3%
= Total afkast28.4%
Gross rental/år130.776 kr.
Salgspris5.032.288 kr.
Profit (1 års hold)1.142.244 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
36.8%
α (alpha)25.2%
β (7% beta)7.0%
cf-yield4.6%
= Total afkast36.8%
Gross rental/år185.424 kr.
Salgspris5.384.548 kr.
Profit (1 års hold)1.549.152 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
47.2%
α (alpha)25.2%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield7.3%
= Total afkast47.2%
Gross rental/år293.062 kr.
Salgspris5.777.067 kr.
Profit (1 års hold)2.049.308 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Indre By)1.609 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.609 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.609 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (83%)× 0.83
= Brutto Airbnb/år487.447 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)105
− Platform 15% af brutto-73.117 kr.
− Rengøring (300 kr × 105)-31.612 kr.
− Admin 10% (af rest)-38.272 kr.
= Net Airbnb/år344.446 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Indre By)220 kr/m²/mdr
× kvm (69) × 12 mdr
= Langtidsleje/år182.160 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)236.808 kr.
− Ejerudgifter/år-51.384 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)130.776 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)185.424 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)293.062 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris3.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)3.995.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)3.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+23.970 kr.
= Tx-omkostning25.820 kr.
+ Tilbudspris3.995.000 kr.
= Total investeret4.020.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV5.032.288 kr.
− Investeret-4.020.820 kr.
= Spread1.011.468 kr.
÷ Investeret÷ 4.020.820 kr.
= Alpha25.2%
Mægler
kr/m² (udbud)57.899 kr.
Mæglerdanbolig Vesterbro & Carlsberg Byen
Typedanbolig
Mæglerbeskrivelse
Moderne elegance i hjertet af København K – med Kongens Have som genbo
En sjælden perle, hvor moderne komfort møder byens historiske puls. Her udbydes en gennemrenoveret og fuldstændig indflytningsklar lejlighed, der formår at kombinere en central beliggenhed med en uventet følelse af ro og privatliv.Boligens hjerte: Lys, luft og samværLejlighedens 69 m² er udnyttet til perfektion. Fra det øjeblik man træder ind, fornemmer man den kompromisløse stil. Det hvide, strømlinede køkken står som et moderne statement og tilbyder exceptionel plads til både hverdagens madlav