iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Messinavej 1, 2. th

2300 København S · home · home Amager

FMV fra iBuyReal AVM· 61.064 kr/m² × 67 m² = 4.091.292 kr.
Messinavej 1, 2. th

Bydel
Amager
kvm
67 m²
Værelser
2
Byggeår
1932
Udbudspris
4.645.000 kr.
Dage på markedet
74d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 43.536 kr./år
Alpha
-12.5%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.091.292 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.674.720 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.157.640 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-10.5%
α (alpha)-12.5%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.0%
= Total afkast-10.5%
Gross rental/år93.144 kr.
Salgspris4.091.292 kr.
Profit (1 års hold)-490.284 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-2.6%
α (alpha)-12.5%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.9%
= Total afkast-2.6%
Gross rental/år134.148 kr.
Salgspris4.377.682 kr.
Profit (1 års hold)-162.890 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
6.2%
α (alpha)-12.5%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.9%
= Total afkast6.2%
Gross rental/år180.192 kr.
Salgspris4.696.803 kr.
Profit (1 års hold)202.275 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (67) × 12 mdr
= Langtidsleje/år136.680 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)177.684 kr.
− Ejerudgifter/år-43.536 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)93.144 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)134.148 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)180.192 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.645.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.645.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.645.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+27.870 kr.
= Tx-omkostning29.720 kr.
+ Tilbudspris4.645.000 kr.
= Total investeret4.674.720 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.091.292 kr.
− Investeret-4.674.720 kr.
= Spread-583.428 kr.
÷ Investeret÷ 4.674.720 kr.
= Alpha-12.5%

Mægler

kr/m² (udbud)69.328 kr.
Mæglerhome Amager
Typehome

Mæglerbeskrivelse

Skøn 2V'er med Lergravsparken som "nabo"

LejlighedenDer venter en helt igennem god boligoplevelse på Amager, hvor 67 veludnyttede m2 står til salg. Her kan parret eller forældrekøberne til den studerende, der drømmer om at bo centralt, nemt se sig hjemme. Og endnu bedre? Du må have kæledyr, du må leje ud – og der er tilmed ingen fælleslån. Entréen hilser velkommen, og åbner op til stort set alle boligens rum: et badeværelse, et køkken, en stue og et soveværelse. Badeværelset byder på badeværelsesmøbel og separat bruseniche, mens det fl