← Tilbage til on-market
Silkegade 15, 2. th
1113 København K · danbolig · danbolig København City & Christianshavn
FMV = listPris (fallback)· iBuyReal AVM kender ikke denne adresse. Justér FMV manuelt herover hvis du har et bedre skøn.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Indre By
kvm
104 m²
Værelser
3
Byggeår
1902
Udbudspris
9.495.000 kr.
Dage på markedet
94d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 81.456 kr./år
Alpha
-0.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
9.495.000 kr.
listPris fallback
Investeret
9.553.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
9.628.483 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
1.4%
α (alpha)-0.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.0%
= Total afkast1.4%
Gross rental/år193.104 kr.
Salgspris9.495.000 kr.
Profit (1 års hold)134.284 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
9.3%
α (alpha)-0.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.9%
= Total afkast9.3%
Gross rental/år275.472 kr.
Salgspris10.159.650 kr.
Profit (1 års hold)881.302 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
18.5%
α (alpha)-0.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.3%
= Total afkast18.5%
Gross rental/år412.148 kr.
Salgspris10.900.260 kr.
Profit (1 års hold)1.758.588 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Indre By)1.609 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR2.253 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR2.253 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (83%)× 0.83
= Brutto Airbnb/år682.425 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)105
− Platform 15% af brutto-102.364 kr.
− Rengøring (300 kr × 105)-31.612 kr.
− Admin 10% (af rest)-54.845 kr.
= Net Airbnb/år493.604 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Indre By)220 kr/m²/mdr
× kvm (104) × 12 mdr
= Langtidsleje/år274.560 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)356.928 kr.
− Ejerudgifter/år-81.456 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)193.104 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)275.472 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)412.148 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris9.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)9.495.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)9.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+56.970 kr.
= Tx-omkostning58.820 kr.
+ Tilbudspris9.495.000 kr.
= Total investeret9.553.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV9.495.000 kr.
− Investeret-9.553.820 kr.
= Spread-58.820 kr.
÷ Investeret÷ 9.553.820 kr.
= Alpha-0.6%
Mægler
kr/m² (udbud)91.298 kr.
Mæglerdanbolig København City & Christianshavn
Typedanbolig
Mæglerbeskrivelse
Velkommen til Silkegade 15, 2. th – en attraktiv og velindrettet lejlighed med en central beliggenhed i København K. Boligen rummer 104 m² og fremstår lys, rummelig og indflytningsklar med en planløsning, der passer til både par, familier og dem, der ønsker god plads i hverdagen.Lejligheden byder på tre værelser, højt til loftet og store vinduespartier, som sikrer et flot og naturligt lysindfald i opholdsrum og værelser. Indretningen er funktionel og fleksibel med mulighed for at etablere et eks