iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Jens Otto Krags Gade 11, 3. 4

2300 København S · home · home Amager

FMV fra iBuyReal AVM· 76.753 kr/m² × 105 m² = 8.059.080 kr.
Jens Otto Krags Gade 11, 3. 4

Bydel
Amager
kvm
105 m²
Værelser
3
Byggeår
2006
Udbudspris
8.595.000 kr.
Dage på markedet
62d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 65.100 kr./år
Alpha
-6.8%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
8.059.080 kr.
XGBoost prediction
Investeret
8.648.420 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
8.157.386 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-5.1%
α (alpha)-6.8%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.7%
= Total afkast-5.1%
Gross rental/år149.100 kr.
Salgspris8.059.080 kr.
Profit (1 års hold)-440.240 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
2.7%
α (alpha)-6.8%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.5%
= Total afkast2.7%
Gross rental/år213.360 kr.
Salgspris8.623.216 kr.
Profit (1 års hold)188.156 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
11.0%
α (alpha)-6.8%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.0%
= Total afkast11.0%
Gross rental/år258.814 kr.
Salgspris9.251.824 kr.
Profit (1 års hold)862.218 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.610 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.610 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år458.367 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-68.755 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-35.990 kr.
= Net Airbnb/år323.914 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (105) × 12 mdr
= Langtidsleje/år214.200 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)278.460 kr.
− Ejerudgifter/år-65.100 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)149.100 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)213.360 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)258.814 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris8.595.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)8.595.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)8.595.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+51.570 kr.
= Tx-omkostning53.420 kr.
+ Tilbudspris8.595.000 kr.
= Total investeret8.648.420 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV8.059.080 kr.
− Investeret-8.648.420 kr.
= Spread-589.340 kr.
÷ Investeret÷ 8.648.420 kr.
= Alpha-6.8%

Mægler

kr/m² (udbud)81.857 kr.
Mæglerhome Amager
Typehome

Mæglerbeskrivelse

Moderne 3V lejlighed med en fantastisk sydvendt & dyb altan centralt på Bryggen!

Lejligheden Beliggenheden kan det hele! Det er nemlig på Islands Brygge, I skal forestille jer at bo – lige i smørhullet mellem Fælleden og havnen. Lejligheden er mindst lige så misundelsesværdig som beliggenheden, for der er tale om 105 lækre, lyse og moderne kvadratmeter med en stor, solrig altan med udsigt over Fælledens trætoppe.I skal bo godt oppe på tredje sal, og I træder ind til en åben planløsning, der samler køkken og stue side om side. Lyset strømmer ind ad loft til gulv