← Tilbage til on-market
Laksegade 20B, 3. tv
1063 København K · nybolig · Nybolig City - Christianshavn
FMV fra iBuyReal AVM· 88.438 kr/m² × 76 m² = 6.721.276 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Indre By
kvm
76 m²
Værelser
3
Byggeår
1797
Udbudspris
7.250.000 kr.
Dage på markedet
1d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 93.864 kr./år
Alpha
-7.9%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
6.721.276 kr.
XGBoost prediction
Investeret
7.295.350 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
6.785.489 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-6.4%
α (alpha)-7.9%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.5%
= Total afkast-6.4%
Gross rental/år106.776 kr.
Salgspris6.721.276 kr.
Profit (1 års hold)-467.298 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
1.4%
α (alpha)-7.9%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.3%
= Total afkast1.4%
Gross rental/år166.968 kr.
Salgspris7.191.765 kr.
Profit (1 års hold)63.383 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
11.3%
α (alpha)-7.9%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.4%
= Total afkast11.3%
Gross rental/år321.432 kr.
Salgspris7.716.025 kr.
Profit (1 års hold)742.107 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Indre By)1.609 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (ældre)× 0.85
= Justeret ADR1.915 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.915 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (83%)× 0.83
= Brutto Airbnb/år580.061 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)105
− Platform 15% af brutto-87.009 kr.
− Rengøring (300 kr × 105)-31.612 kr.
− Admin 10% (af rest)-46.144 kr.
= Net Airbnb/år415.296 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Indre By)220 kr/m²/mdr
× kvm (76) × 12 mdr
= Langtidsleje/år200.640 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)260.832 kr.
− Ejerudgifter/år-93.864 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)106.776 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)166.968 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)321.432 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris7.250.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)7.250.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)7.250.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+43.500 kr.
= Tx-omkostning45.350 kr.
+ Tilbudspris7.250.000 kr.
= Total investeret7.295.350 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV6.721.276 kr.
− Investeret-7.295.350 kr.
= Spread-574.074 kr.
÷ Investeret÷ 7.295.350 kr.
= Alpha-7.9%
Mægler
kr/m² (udbud)95.395 kr.
MæglerNybolig City - Christianshavn
Typenybolig
Mæglerbeskrivelse
Unik 2-etagers på suveræn beliggenhed - elevator!
Som beboer i denne ejendom får du glæde af et tilbagetrukket og roligt gårdmiljø, der fungerer som et lille frirum midt i storbyens liv. Det fælles gårdareal med flisebelægning og små træer inviterer til afslapning under åben himmel, når vejret tillader det. Adgangen til boligen gøres ubesværet via en velfungerende elevator, hvilket gør hverdagen bekvem for beboere i alle aldre. Bygningens ydre og de fælles faciliteter vidner om en veldrevet forening, hvor rammerne om det gode byliv er prioriter