iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Weidekampsgade 37, 3. tv

2300 København S · lokalbolig · LokalBolig Islands Brygge

FMV fra iBuyReal AVM· 79.880 kr/m² × 74 m² = 5.911.113 kr.
Weidekampsgade 37, 3. tv

Bydel
Amager
kvm
74 m²
Værelser
3
Byggeår
2007
Udbudspris
6.095.000 kr.
Dage på markedet
116d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 44.856 kr./år
Alpha
-3.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.911.113 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.133.420 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.979.490 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-1.9%
α (alpha)-3.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.7%
= Total afkast-1.9%
Gross rental/år106.104 kr.
Salgspris5.911.113 kr.
Profit (1 års hold)-116.203 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
5.8%
α (alpha)-3.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.5%
= Total afkast5.8%
Gross rental/år151.392 kr.
Salgspris6.324.891 kr.
Profit (1 års hold)342.863 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
15.7%
α (alpha)-3.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.5%
= Total afkast15.7%
Gross rental/år279.058 kr.
Salgspris6.785.958 kr.
Profit (1 års hold)931.595 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.610 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.610 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år458.367 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-68.755 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-35.990 kr.
= Net Airbnb/år323.914 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (74) × 12 mdr
= Langtidsleje/år150.960 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)196.248 kr.
− Ejerudgifter/år-44.856 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)106.104 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)151.392 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)279.058 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris6.095.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.095.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)6.095.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+36.570 kr.
= Tx-omkostning38.420 kr.
+ Tilbudspris6.095.000 kr.
= Total investeret6.133.420 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV5.911.113 kr.
− Investeret-6.133.420 kr.
= Spread-222.307 kr.
÷ Investeret÷ 6.133.420 kr.
= Alpha-3.6%

Mægler

kr/m² (udbud)82.365 kr.
MæglerLokalBolig Islands Brygge
Typelokalbolig

Mæglerbeskrivelse

Veldisponeret lejlighed med bedste beliggenhed

Veldisponeret lejlighed med bedste beliggenhed - mulighed for P-plads  Det er en super god lejlighed med mange muligheder, som du nu kan overtage nøglerne til. Planløsningen fungerer optimalt, da den folder sig ud over et stort køkken-alrum med udgang til en vestvendt, solrig altan samt stue og soveværelse, hvilket giver fornemmelsen af en 3V’er. Fra boligen har du desuden udsigt til Christianshavns volde, og alle byens tilbud venter i nær afstand: fx er der fem minutters gang til metroen. Som e