FMV fra iBuyReal AVM· 81.801 kr/m² × 68 m² = 5.562.435 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Vesterbro
kvm
68 m²
Værelser
2
Byggeår
2018
Udbudspris
6.795.000 kr.
Dage på markedet
14d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 42.516 kr./år
Alpha
-18.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.562.435 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.837.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.643.329 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-16.9%
α (alpha)-18.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.7%
= Total afkast-16.9%
Gross rental/år116.604 kr.
Salgspris5.562.435 kr.
Profit (1 års hold)-1.158.581 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-9.2%
α (alpha)-18.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.4%
= Total afkast-9.2%
Gross rental/år164.340 kr.
Salgspris5.951.805 kr.
Profit (1 års hold)-721.475 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
-0.4%
α (alpha)-18.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.5%
= Total afkast-0.4%
Gross rental/år237.041 kr.
Salgspris6.385.675 kr.
Profit (1 års hold)-214.903 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (luksus)× 1.15
= Justeret ADR1.374 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.374 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år401.281 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-60.192 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-31.062 kr.
= Net Airbnb/år279.557 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Vesterbro)195 kr/m²/mdr
× kvm (68) × 12 mdr
= Langtidsleje/år159.120 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)206.856 kr.
− Ejerudgifter/år-42.516 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)116.604 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)164.340 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)237.041 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris6.795.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.795.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)6.795.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+40.770 kr.
= Tx-omkostning42.620 kr.
+ Tilbudspris6.795.000 kr.
= Total investeret6.837.620 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV5.562.435 kr.
− Investeret-6.837.620 kr.
= Spread-1.275.185 kr.
÷ Investeret÷ 6.837.620 kr.
= Alpha-18.6%
Mægler
kr/m² (udbud)99.926 kr.
Mæglerhome Vesterbro
Typehome
Mæglerbeskrivelse
Moderne og eksklusiv 2-værelses lejlighed beliggende øverst i bygningen.
Eksklusiv og moderne lejlighed i attraktive Krøyer Hus med en enestående privat tagterrasse på hele 35 m².På adressen Vesterfælledvej 66B, 5. tv., udbydes nu denne indbydende og veldisponerede 2-værelses lejlighed på 68 m². Boligen henvender sig til både parret, singlen eller senioren, der ønsker en stilren bolig i høj kvalitet kombineret med en attraktiv beliggenhed i hjertet af Carlsberg Byen.Lejligheden fremstår lys og moderne med et åbent og harmonisk opholdsrum, hvor stue og køkken smelter