iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Rådmand Steins Alle 19, 5. th

2000 Frederiksberg · realmaeglerne · RealMæglerne Vesterbro & Carlsberg Byen ApS

FMV fra iBuyReal AVM· 58.476 kr/m² × 101 m² = 5.906.112 kr.
Rådmand Steins Alle 19, 5. th

Bydel
Frederiksberg
kvm
101 m²
Værelser
3
Byggeår
1956
Udbudspris
6.250.000 kr.
Dage på markedet
95d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 54.396 kr./år
Alpha
-6.1%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.906.112 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.289.350 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
6.067.978 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-2.9%
α (alpha)-6.1%
β (0% beta)0.0%
cf-yield3.2%
= Total afkast-2.9%
Gross rental/år200.124 kr.
Salgspris5.906.112 kr.
Profit (1 års hold)-183.114 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
5.3%
α (alpha)-6.1%
β (7% beta)7.0%
cf-yield4.4%
= Total afkast5.3%
Gross rental/år276.480 kr.
Salgspris6.319.540 kr.
Profit (1 års hold)306.670 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
13.6%
α (alpha)-6.1%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.9%
= Total afkast13.6%
Gross rental/år309.096 kr.
Salgspris6.780.217 kr.
Profit (1 års hold)799.963 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Frederiksberg)1.250 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.750 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.750 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år511.000 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-76.650 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-40.388 kr.
= Net Airbnb/år363.492 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Frederiksberg)210 kr/m²/mdr
× kvm (101) × 12 mdr
= Langtidsleje/år254.520 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)330.876 kr.
− Ejerudgifter/år-54.396 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)200.124 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)276.480 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)309.096 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris6.250.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.250.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)6.250.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+37.500 kr.
= Tx-omkostning39.350 kr.
+ Tilbudspris6.250.000 kr.
= Total investeret6.289.350 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV5.906.112 kr.
− Investeret-6.289.350 kr.
= Spread-383.238 kr.
÷ Investeret÷ 6.289.350 kr.
= Alpha-6.1%

Mægler

kr/m² (udbud)61.881 kr.
MæglerRealMæglerne Vesterbro & Carlsberg Byen ApS
Typerealmaeglerne

Mæglerbeskrivelse

Flot renoveret lejlighed med vestvendt altan

På attraktiv beliggenhed på Rådmandseins Allé udbydes denne indbydende og velindrettede lejlighed på 5. sal. Boligen fremstår lys, moderniseret og indflytningsklar med smukke sildebensgulve, rolige farvetoner og et gennemgående flot lysindfald, der skaber en behagelig og indbydende atmosfære. Lejlighedens naturlige samlingspunkt er den rummelige stue, som nemt rummer både spiseafdeling og sofaarrangement. De store vinduespartier giver et dejligt kig over området og et flot lysindfald det meste af dagen. Fra stuen er der direkte udgang til den vestvendte altan, hvor aftensolen kan nydes i rolige omgivelser med udsigt over nærområdet. Køkkenet er stilrent og funktionelt med hvide elementer, god skabs- og bordplads samt integrerede hårde hvidevarer. Her er rammerne ideelle for både hverdagens madlavning og hyggelige stunder. Lejligheden rummer et stort soveværelse med gode indretningsmuligheder samt et ekstra værelse, der egner sig perfekt som børneværelse, kontor eller gæsteværelse. Planløsningen er veldisponeret og giver en god sammenhæng mellem boligens rum. Badeværelset er elegant renoveret med eksklusive materialer, flot inventar og separat bruseniche. En veldisponeret og attraktiv bolig med altan, udsigt og en eftertragtet beliggenhed tæt på grønne områder, indkøb, caféer og offentlig transport. Kontakt os allerede i dag for yderligere information eller for at booke en fremvisning