iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Korsørgade 2, 2. 3

2100 København Ø · danbolig · danbolig Østerbro & Nordhavn

FMV fra iBuyReal AVM· 82.158 kr/m² × 53 m² = 4.354.363 kr.
Korsørgade 2, 2. 3

Bydel
Østerbro
kvm
53 m²
Værelser
2
Byggeår
1963
Udbudspris
4.595.000 kr.
Dage på markedet
27d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 51.228 kr./år
Alpha
-5.8%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.354.363 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.624.420 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.402.073 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-4.2%
α (alpha)-5.8%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.6%
= Total afkast-4.2%
Gross rental/år75.972 kr.
Salgspris4.354.363 kr.
Profit (1 års hold)-194.085 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
3.6%
α (alpha)-5.8%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.5%
= Total afkast3.6%
Gross rental/år114.132 kr.
Salgspris4.659.168 kr.
Profit (1 års hold)148.880 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
12.9%
α (alpha)-5.8%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.0%
= Total afkast12.9%
Gross rental/år183.825 kr.
Salgspris4.998.809 kr.
Profit (1 års hold)558.214 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.202 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.202 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år342.209 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-51.331 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-26.117 kr.
= Net Airbnb/år235.053 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Østerbro)200 kr/m²/mdr
× kvm (53) × 12 mdr
= Langtidsleje/år127.200 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)165.360 kr.
− Ejerudgifter/år-51.228 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)75.972 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)114.132 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)183.825 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.595.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.595.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.595.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+27.570 kr.
= Tx-omkostning29.420 kr.
+ Tilbudspris4.595.000 kr.
= Total investeret4.624.420 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.354.363 kr.
− Investeret-4.624.420 kr.
= Spread-270.057 kr.
÷ Investeret÷ 4.624.420 kr.
= Alpha-5.8%

Mægler

kr/m² (udbud)86.698 kr.
Mæglerdanbolig Østerbro & Nordhavn
Typedanbolig

Mæglerbeskrivelse

Skøn 2-værelses med stor altan

Velkommen til denne skønne lejlighed på Korsørgade 2, 2. 3., centralt beliggende i attraktive Indre Østerbro. Boligen byder på 53 veludnyttede kvadratmeter med en moderne og funktionel planløsning, hvor køkken og alrum smelter naturligt sammen og skaber et lyst og indbydende opholdsrum.Lejlighedens absolutte højdepunkt er den store altan mod Randersgade. Her får du et fantastisk uderum med god plads til både spisebord, loungemøbler og grønne planter – perfekt til afslapning, morgenkaffe eller hy