iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Jansvej 20, 2. tv

2300 København S · other · BRIKK

FMV fra iBuyReal AVM· 55.115 kr/m² × 53 m² = 2.921.079 kr.
Jansvej 20, 2. tv

Bydel
Amager
kvm
53 m²
Værelser
2
Byggeår
1938
Udbudspris
3.495.000 kr.
Dage på markedet
32d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 40.068 kr./år
Alpha
-17.0%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
2.921.079 kr.
XGBoost prediction
Investeret
3.517.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
2.969.464 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-15.0%
α (alpha)-17.0%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast-15.0%
Gross rental/år68.052 kr.
Salgspris2.921.079 kr.
Profit (1 års hold)-528.689 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-7.1%
α (alpha)-17.0%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.9%
= Total afkast-7.1%
Gross rental/år100.488 kr.
Salgspris3.125.555 kr.
Profit (1 års hold)-291.777 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
3.1%
α (alpha)-17.0%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.2%
= Total afkast3.1%
Gross rental/år183.660 kr.
Salgspris3.353.399 kr.
Profit (1 års hold)19.238 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (53) × 12 mdr
= Langtidsleje/år108.120 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)140.556 kr.
− Ejerudgifter/år-40.068 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)68.052 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)100.488 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)183.660 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris3.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)3.495.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)3.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+20.970 kr.
= Tx-omkostning22.820 kr.
+ Tilbudspris3.495.000 kr.
= Total investeret3.517.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV2.921.079 kr.
− Investeret-3.517.820 kr.
= Spread-596.741 kr.
÷ Investeret÷ 3.517.820 kr.
= Alpha-17.0%

Mægler

kr/m² (udbud)65.943 kr.
MæglerBRIKK
Typeother

Mæglerbeskrivelse

LEJLIGHED MED SYDVENDT ALTAN RUNDT OM HJØRNET FRA AMAGERBROGADE

På Amager - mellem Amagerbrogade og Kastrupvej - ligger dit kommende hjem og putter sig trygt og godt nær storbyens summen og de lokale, grønne områder. Det er en skøn toværelses lejlighed på 53 kvadratmeter med et fantastisk lysindfald og en sydvendt altan, der står til salg.Kom indenfor i en varm og indbydende bolig, der udfolder sig på en flot stue, som har store vinduespartier og udgang til den sydvendte altan. Indretningen rummer ligeledes et værelse, mens køkkenet er velstruktureret og byd