iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Ålandsgade 5, 4. th

2300 København S · home · home Amager

FMV fra iBuyReal AVM· 68.467 kr/m² × 78 m² = 5.340.449 kr.
Ålandsgade 5, 4. th

Bydel
Amager
kvm
78 m²
Værelser
3
Byggeår
1901
Udbudspris
5.995.000 kr.
Dage på markedet
7d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 47.388 kr./år
Alpha
-11.5%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.340.449 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.032.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.417.824 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-9.6%
α (alpha)-11.5%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast-9.6%
Gross rental/år111.732 kr.
Salgspris5.340.449 kr.
Profit (1 års hold)-580.639 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-1.8%
α (alpha)-11.5%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast-1.8%
Gross rental/år159.468 kr.
Salgspris5.714.280 kr.
Profit (1 års hold)-159.072 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
7.9%
α (alpha)-11.5%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.6%
= Total afkast7.9%
Gross rental/år276.526 kr.
Salgspris6.130.835 kr.
Profit (1 års hold)374.541 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.610 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.610 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år458.367 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-68.755 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-35.990 kr.
= Net Airbnb/år323.914 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (78) × 12 mdr
= Langtidsleje/år159.120 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)206.856 kr.
− Ejerudgifter/år-47.388 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)111.732 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)159.468 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)276.526 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris5.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)5.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+35.970 kr.
= Tx-omkostning37.820 kr.
+ Tilbudspris5.995.000 kr.
= Total investeret6.032.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV5.340.449 kr.
− Investeret-6.032.820 kr.
= Spread-692.371 kr.
÷ Investeret÷ 6.032.820 kr.
= Alpha-11.5%

Mægler

kr/m² (udbud)76.859 kr.
Mæglerhome Amager
Typehome

Mæglerbeskrivelse

Unik taglejlighed i to etager med egen tagterrasse

Lejligheden Velkommen en lys og charmerende lejlighed, der med sin høje placering byder på et fantastisk lysindfald og en skøn tagterrasse. Hjemmets 78 boligkvadratmeter fordeler sig over to etager, og rumfordelingen passer især godt til parret eller solisten. Det er den øverste lejlighed i ejendommen, der bliver jeres, og I får derfor et uspoleret lysindfald fra øst og vest. Lejlighedens indretning er lys og klassisk, hjemmet fremstår flot velholdt, og de praktiske faciliteter tæller både vask