← Tilbage til on-market
Weidekampsgade 65, 3. tv
2300 København S · lokalbolig · LokalBolig Islands Brygge
FMV fra iBuyReal AVM· 75.377 kr/m² × 81 m² = 6.105.503 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Amager
kvm
81 m²
Værelser
2
Byggeår
2006
Udbudspris
6.295.000 kr.
Dage på markedet
174d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 54.804 kr./år
Alpha
-3.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
6.105.503 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.334.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
6.177.027 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-1.9%
α (alpha)-3.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.7%
= Total afkast-1.9%
Gross rental/år110.436 kr.
Salgspris6.105.503 kr.
Profit (1 års hold)-118.681 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
5.9%
α (alpha)-3.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.5%
= Total afkast5.9%
Gross rental/år160.008 kr.
Salgspris6.532.888 kr.
Profit (1 års hold)358.276 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
13.8%
α (alpha)-3.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield2.7%
= Total afkast13.8%
Gross rental/år168.924 kr.
Salgspris7.009.117 kr.
Profit (1 års hold)843.421 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (81) × 12 mdr
= Langtidsleje/år165.240 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)214.812 kr.
− Ejerudgifter/år-54.804 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)110.436 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)160.008 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)168.924 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris6.295.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.295.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)6.295.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+37.770 kr.
= Tx-omkostning39.620 kr.
+ Tilbudspris6.295.000 kr.
= Total investeret6.334.620 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV6.105.503 kr.
− Investeret-6.334.620 kr.
= Spread-229.117 kr.
÷ Investeret÷ 6.334.620 kr.
= Alpha-3.6%
Mægler
kr/m² (udbud)77.716 kr.
MæglerLokalBolig Islands Brygge
Typelokalbolig
Mæglerbeskrivelse
Stor smukt og lys velholdt 2 værelses lejlighed med altan og mulighed for parkering
Stor smukt og lys velholdt 2 værelses lejlighed med altan og mulighed for parkering Det er blandt Islands Brygges maritime stemning og samtidig tæt på centrum, at denne lejlighed troner på tredje sal i en ejendom fra 2006. Der er udsigt til byens liv og vandet i Christianshavns Vold, og så kan du se frem til intet mindre end tre altaner. Selve hjemmet stråler i et væld af lækre detaljer og materialer med blandt andet marmor, ligesom indretningen er skøn med det åbne opholdsmiljø, værelset og bad