← Tilbage til on-market
Christianshavns Voldgade 19, 3. tv
1424 København K · danbolig · danbolig København City & Christianshavn
FMV fra iBuyReal AVM· 82.381 kr/m² × 64 m² = 5.272.365 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Indre By
kvm
64 m²
Værelser
2
Byggeår
1914
Udbudspris
6.195.000 kr.
Dage på markedet
14d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 56.964 kr./år
Alpha
-15.4%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.272.365 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.234.020 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.350.409 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-13.6%
α (alpha)-15.4%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.8%
= Total afkast-13.6%
Gross rental/år111.996 kr.
Salgspris5.272.365 kr.
Profit (1 års hold)-849.659 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-5.8%
α (alpha)-15.4%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast-5.8%
Gross rental/år162.684 kr.
Salgspris5.641.431 kr.
Profit (1 års hold)-429.905 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
4.0%
α (alpha)-15.4%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.6%
= Total afkast4.0%
Gross rental/år287.482 kr.
Salgspris6.052.675 kr.
Profit (1 års hold)106.137 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Indre By)1.609 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.609 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.609 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (83%)× 0.83
= Brutto Airbnb/år487.447 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)105
− Platform 15% af brutto-73.117 kr.
− Rengøring (300 kr × 105)-31.612 kr.
− Admin 10% (af rest)-38.272 kr.
= Net Airbnb/år344.446 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Indre By)220 kr/m²/mdr
× kvm (64) × 12 mdr
= Langtidsleje/år168.960 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)219.648 kr.
− Ejerudgifter/år-56.964 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)111.996 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)162.684 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)287.482 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris6.195.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.195.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)6.195.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+37.170 kr.
= Tx-omkostning39.020 kr.
+ Tilbudspris6.195.000 kr.
= Total investeret6.234.020 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV5.272.365 kr.
− Investeret-6.234.020 kr.
= Spread-961.655 kr.
÷ Investeret÷ 6.234.020 kr.
= Alpha-15.4%
Mægler
kr/m² (udbud)96.797 kr.
Mæglerdanbolig København City & Christianshavn
Typedanbolig
Mæglerbeskrivelse
Lys og delevenlig lejlighed med kig til volden
Lys og delevenlig lejlighed med kig til voldenPå Christianshavns Voldgade 19, 3. tv. finder du en indflytningsklar og veldisponeret lejlighed på 64 m² – beliggende i et roligt og eftertragtet område tæt på alt.Lejligheden rummer to store værelser og har en planløsning, der gør den oplagt som delebolig. Fra stuen er der kig til Christianshavns Vold, og bag volden anes vandet, hvilket giver en særlig stemning og forbindelse til området.De store vinduespartier sikrer et flot lysindfald, som præger