iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Meinungsgade 10, 1. th

2200 København N · nybolig · Nybolig Nørrebro - Jagtvej

FMV fra iBuyReal AVM· 81.869 kr/m² × 76 m² = 6.222.049 kr.
Meinungsgade 10, 1. th

Bydel
Nørrebro
kvm
76 m²
Værelser
3
Byggeår
1910
Udbudspris
6.995.000 kr.
Dage på markedet
68d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 51.204 kr./år
Alpha
-11.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
6.222.049 kr.
XGBoost prediction
Investeret
7.038.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
6.295.383 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-10.0%
α (alpha)-11.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.6%
= Total afkast-10.0%
Gross rental/år112.956 kr.
Salgspris6.222.049 kr.
Profit (1 års hold)-703.815 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-2.3%
α (alpha)-11.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.3%
= Total afkast-2.3%
Gross rental/år162.204 kr.
Salgspris6.657.592 kr.
Profit (1 års hold)-219.024 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
6.9%
α (alpha)-11.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.7%
= Total afkast6.9%
Gross rental/år257.464 kr.
Salgspris7.142.912 kr.
Profit (1 års hold)361.556 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Nørrebro)1.100 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.540 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.540 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år438.438 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-65.766 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-34.296 kr.
= Net Airbnb/år308.668 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Nørrebro)180 kr/m²/mdr
× kvm (76) × 12 mdr
= Langtidsleje/år164.160 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)213.408 kr.
− Ejerudgifter/år-51.204 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)112.956 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)162.204 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)257.464 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris6.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)6.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+41.970 kr.
= Tx-omkostning43.820 kr.
+ Tilbudspris6.995.000 kr.
= Total investeret7.038.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV6.222.049 kr.
− Investeret-7.038.820 kr.
= Spread-816.771 kr.
÷ Investeret÷ 7.038.820 kr.
= Alpha-11.6%

Mægler

kr/m² (udbud)92.039 kr.
MæglerNybolig Nørrebro - Jagtvej
Typenybolig

Mæglerbeskrivelse

Indbydende 3v'er tæt på Søerne og Sankt Hans Torv

Med Assistens Kirkegård som nærmeste nabo befinder du dig midt i det levende og stemningsfulde Indre Nørrebro. Her udbydes en indbydende treværelses ejerlejlighed med reelle rum og en velfungerende planløsning, ideel til familien eller til venner, der ønsker at dele livet i et af Københavns mest eftertragtede kvarterer.Du bydes velkommen i en lejlighed, hvor de klassiske københavnerdetaljer træder smukt frem. Her er elegante fyldningsdøre, originale plankegulve samt en betagende stukkatur og lof