iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Gothersgade 33B, 3.

1123 København K · nybolig · Nybolig City - Christianshavn

FMV fra iBuyReal AVM· 83.089 kr/m² × 69 m² = 5.733.156 kr.
Gothersgade 33B, 3.

Bydel
Indre By
kvm
69 m²
Værelser
2
Byggeår
1848
Udbudspris
4.995.000 kr.
Dage på markedet
84d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 74.544 kr./år
Alpha
14.1%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.733.156 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.026.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.804.097 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
16.2%
α (alpha)14.1%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.1%
= Total afkast16.2%
Gross rental/år107.616 kr.
Salgspris5.733.156 kr.
Profit (1 års hold)813.952 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
24.3%
α (alpha)14.1%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.2%
= Total afkast24.3%
Gross rental/år162.264 kr.
Salgspris6.134.477 kr.
Profit (1 års hold)1.269.921 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
33.1%
α (alpha)14.1%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.3%
= Total afkast33.1%
Gross rental/år213.967 kr.
Salgspris6.581.663 kr.
Profit (1 års hold)1.768.810 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Indre By)1.609 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (ældre)× 0.85
= Justeret ADR1.368 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.368 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (83%)× 0.83
= Brutto Airbnb/år414.330 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)105
− Platform 15% af brutto-62.149 kr.
− Rengøring (300 kr × 105)-31.612 kr.
− Admin 10% (af rest)-32.057 kr.
= Net Airbnb/år288.511 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Indre By)220 kr/m²/mdr
× kvm (69) × 12 mdr
= Langtidsleje/år182.160 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)236.808 kr.
− Ejerudgifter/år-74.544 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)107.616 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)162.264 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)213.967 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+29.970 kr.
= Tx-omkostning31.820 kr.
+ Tilbudspris4.995.000 kr.
= Total investeret5.026.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV5.733.156 kr.
− Investeret-5.026.820 kr.
= Spread706.336 kr.
÷ Investeret÷ 5.026.820 kr.
= Alpha14.1%

Mægler

kr/m² (udbud)72.391 kr.
MæglerNybolig City - Christianshavn
Typenybolig

Mæglerbeskrivelse

STOR OG LYS 2'ER ØVERST I EJENDOMMEN

På en af Indre Bys mest attraktive adresser, blot få skridt fra Kongens Nytorv, udbydes denne store og velindrettede 2-værelses lejlighed på 69 m². Her bor du midt i byens pulserende liv med caféer, restauranter, specialbutikker og metro lige om hjørnet – og samtidig ugeneret og roligt øverst på 3. sal. Lejligheden byder på et skønt lysindfald og en moderne planløsning, hvor køkken og stue er samlet i et åbent og indbydende køkken-alrum. Køkkenet er opført i 2020 og fremstår stilrent og tidløst