← Tilbage til on-market
Nordre Fasanvej 60, 3. 32
2000 Frederiksberg · nybolig · Nybolig Frederiksberg - Falkoner Allé
FMV fra iBuyReal AVM· 78.508 kr/m² × 62 m² = 4.867.484 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Frederiksberg
kvm
62 m²
Værelser
2
Byggeår
1974
Udbudspris
4.995.000 kr.
Dage på markedet
11d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 42.288 kr./år
Alpha
-3.2%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.867.484 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.026.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.949.887 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-0.9%
α (alpha)-3.2%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.3%
= Total afkast-0.9%
Gross rental/år113.952 kr.
Salgspris4.867.484 kr.
Profit (1 års hold)-45.384 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
7.0%
α (alpha)-3.2%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.2%
= Total afkast7.0%
Gross rental/år160.824 kr.
Salgspris5.208.208 kr.
Profit (1 års hold)342.212 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
15.8%
α (alpha)-3.2%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.2%
= Total afkast15.8%
Gross rental/år209.514 kr.
Salgspris5.587.872 kr.
Profit (1 års hold)770.566 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Frederiksberg)1.250 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.250 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.250 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år365.000 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-54.750 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-27.978 kr.
= Net Airbnb/år251.802 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Frederiksberg)210 kr/m²/mdr
× kvm (62) × 12 mdr
= Langtidsleje/år156.240 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)203.112 kr.
− Ejerudgifter/år-42.288 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)113.952 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)160.824 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)209.514 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris4.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.995.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)4.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+29.970 kr.
= Tx-omkostning31.820 kr.
+ Tilbudspris4.995.000 kr.
= Total investeret5.026.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV4.867.484 kr.
− Investeret-5.026.820 kr.
= Spread-159.336 kr.
÷ Investeret÷ 5.026.820 kr.
= Alpha-3.2%
Mægler
kr/m² (udbud)80.565 kr.
MæglerNybolig Frederiksberg - Falkoner Allé
Typenybolig
Mæglerbeskrivelse
Altan og udsigt midt på Frederiksberg
På Nordre Fasanvej – midt i det pulserende Frederiksberg – ligger denne lyse og veldisponerede lejlighed på 62 m², hvor du får en bolig, der føles større, end tallene antyder.Her er det lyset, der sætter scenen. De store vinduespartier trækker dagslyset dybt ind i boligen og giver stuen en åben og indbydende atmosfære. Det klassiske parketgulv understøtter det elegante udtryk og skaber en flot rød tråd gennem rummene.Stuen er lejlighedens naturlige samlingspunkt med plads til både sofaafdeling o