iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Sankt Annæ Gade 13, 4. tv

1416 København K · nybolig · Nybolig Amager - Amagerbrogade

FMV fra iBuyReal AVM· 87.424 kr/m² × 62 m² = 5.420.286 kr.
Sankt Annæ Gade 13, 4. tv

Bydel
Indre By
kvm
62 m²
Værelser
2
Byggeår
1938
Udbudspris
6.995.000 kr.
Dage på markedet
10d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 94.248 kr./år
Alpha
-23.0%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.420.286 kr.
XGBoost prediction
Investeret
7.038.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.455.137 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-22.0%
α (alpha)-23.0%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.0%
= Total afkast-22.0%
Gross rental/år69.432 kr.
Salgspris5.420.286 kr.
Profit (1 års hold)-1.549.102 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-14.3%
α (alpha)-23.0%
β (7% beta)7.0%
cf-yield1.7%
= Total afkast-14.3%
Gross rental/år118.536 kr.
Salgspris5.799.706 kr.
Profit (1 års hold)-1.120.578 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
-4.6%
α (alpha)-23.0%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.6%
= Total afkast-4.6%
Gross rental/år250.198 kr.
Salgspris6.222.488 kr.
Profit (1 års hold)-566.134 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Indre By)1.609 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.609 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.609 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (83%)× 0.83
= Brutto Airbnb/år487.447 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)105
− Platform 15% af brutto-73.117 kr.
− Rengøring (300 kr × 105)-31.612 kr.
− Admin 10% (af rest)-38.272 kr.
= Net Airbnb/år344.446 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Indre By)220 kr/m²/mdr
× kvm (62) × 12 mdr
= Langtidsleje/år163.680 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)212.784 kr.
− Ejerudgifter/år-94.248 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)69.432 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)118.536 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)250.198 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris6.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)6.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+41.970 kr.
= Tx-omkostning43.820 kr.
+ Tilbudspris6.995.000 kr.
= Total investeret7.038.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV5.420.286 kr.
− Investeret-7.038.820 kr.
= Spread-1.618.534 kr.
÷ Investeret÷ 7.038.820 kr.
= Alpha-23.0%

Mægler

kr/m² (udbud)112.823 kr.
MæglerNybolig Amager - Amagerbrogade
Typenybolig

Mæglerbeskrivelse

Top placering med udsigt!

På en af Christianshavn mest eftertragtede adresser udbydes nu denne stilrene og indflytningsklare lejlighed på 62 m² med hele to altaner, fantastisk lysindfald og den fineste udsigt over kanalen samt kig til Vor Frelsers Kirke ikoniske spir. Velkommen til Sankt Annæ Gade 13, 4. tv.Lejligheden ligger næstøverst i en klassisk murstensejendom fra 1938 og kombinerer på smukkeste vis charmerende byliv med moderne komfort. Her får du ikke blot en veldisponeret bolig, men også nogle helt særlige uderu