iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Husumgade 20, 4. th

2200 København N · home · home Nørrebro

FMV fra iBuyReal AVM· 78.529 kr/m² × 53 m² = 4.162.018 kr.
Husumgade 20, 4. th

Bydel
Nørrebro
kvm
53 m²
Værelser
2
Byggeår
1901
Udbudspris
4.499.000 kr.
Dage på markedet
69d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 46.032 kr./år
Alpha
-8.1%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.162.018 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.527.844 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.203.396 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-6.6%
α (alpha)-8.1%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.5%
= Total afkast-6.6%
Gross rental/år68.448 kr.
Salgspris4.162.018 kr.
Profit (1 års hold)-297.378 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
1.2%
α (alpha)-8.1%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.3%
= Total afkast1.2%
Gross rental/år102.792 kr.
Salgspris4.453.359 kr.
Profit (1 års hold)28.307 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
10.4%
α (alpha)-8.1%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.7%
= Total afkast10.4%
Gross rental/år166.806 kr.
Salgspris4.777.997 kr.
Profit (1 års hold)416.959 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Nørrebro)1.100 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.100 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.100 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år313.170 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-46.976 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-23.649 kr.
= Net Airbnb/år212.838 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Nørrebro)180 kr/m²/mdr
× kvm (53) × 12 mdr
= Langtidsleje/år114.480 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)148.824 kr.
− Ejerudgifter/år-46.032 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)68.448 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)102.792 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)166.806 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.499.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.499.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.499.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+26.994 kr.
= Tx-omkostning28.844 kr.
+ Tilbudspris4.499.000 kr.
= Total investeret4.527.844 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.162.018 kr.
− Investeret-4.527.844 kr.
= Spread-365.826 kr.
÷ Investeret÷ 4.527.844 kr.
= Alpha-8.1%

Mægler

kr/m² (udbud)84.887 kr.
Mæglerhome Nørrebro
Typehome

Mæglerbeskrivelse

LYS OG DELEVENLIG 2-VÆRELSES I STEFANSGADEKVARTERET

Vi udbyder nu en lejlighed på 53 kvm, som især udmærker sig på lysindfald og beliggenhed. Du kommer nemlig til at bo øverst oppe, hvilket betyder masser af lys og kig til blå himmel. Mens beliggenheden placerer dig midt i Stefansgadekvarteret, få minutters gang fra Nørrebroparken, Jægersborggade og Assistens Kirkegården. Planløsningen er desuden delevenlig, og lejligheden er derfor velegnet til såvel solisten som det unge par, eller til den studerende med købeklare forældre. Lejlighedens rumford