iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Kenny Drews Vej 37, 0.

2450 København SV · realmaeglerne · RealMæglerne Renny Clemmensen ApS

FMV fra iBuyReal AVM· 69.703 kr/m² × 91 m² = 6.342.983 kr.
Kenny Drews Vej 37, 0.

Bydel
Vesterbro
kvm
91 m²
Værelser
3
Byggeår
2008
Udbudspris
7.949.000 kr.
Dage på markedet
46d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 44.808 kr./år
Alpha
-20.7%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
6.342.983 kr.
XGBoost prediction
Investeret
7.998.544 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
6.470.442 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-18.6%
α (alpha)-20.7%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.1%
= Total afkast-18.6%
Gross rental/år168.132 kr.
Salgspris6.342.983 kr.
Profit (1 års hold)-1.487.429 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-10.8%
α (alpha)-20.7%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.9%
= Total afkast-10.8%
Gross rental/år232.014 kr.
Salgspris6.786.992 kr.
Profit (1 års hold)-979.538 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
-2.1%
α (alpha)-20.7%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.8%
= Total afkast-2.1%
Gross rental/år301.484 kr.
Salgspris7.281.744 kr.
Profit (1 års hold)-415.315 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.673 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.673 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år488.516 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-73.277 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.