iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Lyngbyvej 70A, 0. th

2100 København Ø · robinhus · RobinHus Nathalie Middelboe

FMV fra iBuyReal AVM· 65.245 kr/m² × 74 m² = 4.828.111 kr.
Lyngbyvej 70A, 0. th

Bydel
Østerbro
kvm
74 m²
Værelser
2
Byggeår
1927
Udbudspris
3.500.000 kr.
Dage på markedet
34d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 42.876 kr./år
Alpha
37.1%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.828.111 kr.
XGBoost prediction
Investeret
3.522.850 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.931.397 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
40.9%
α (alpha)37.1%
β (0% beta)0.0%
cf-yield3.8%
= Total afkast40.9%
Gross rental/år134.724 kr.
Salgspris4.828.111 kr.
Profit (1 års hold)1.439.985 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
49.4%
α (alpha)37.1%
β (7% beta)7.0%
cf-yield5.3%
= Total afkast49.4%
Gross rental/år188.004 kr.
Salgspris5.166.079 kr.
Profit (1 års hold)1.831.233 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
57.3%
α (alpha)37.1%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.5%
= Total afkast57.3%
Gross rental/år192.177 kr.
Salgspris5.542.671 kr.
Profit (1 års hold)2.211.999 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.202 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.202 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år342.209 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-51.331 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-26.117 kr.
= Net Airbnb/år235.053 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Østerbro)200 kr/m²/mdr
× kvm (74) × 12 mdr
= Langtidsleje/år177.600 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)230.880 kr.
− Ejerudgifter/år-42.876 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)134.724 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)188.004 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)192.177 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris3.500.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)3.500.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)3.500.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+21.000 kr.
= Tx-omkostning22.850 kr.
+ Tilbudspris3.500.000 kr.
= Total investeret3.522.850 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.828.111 kr.
− Investeret-3.522.850 kr.
= Spread1.305.261 kr.
÷ Investeret÷ 3.522.850 kr.
= Alpha37.1%

Mægler

kr/m² (udbud)47.297 kr.
MæglerRobinHus Nathalie Middelboe
Typerobinhus

Mæglerbeskrivelse

Spændende stuelejlighed med et boligareal på 74 m2 samt 27 m2 god og anvendelig kælder med direkte adgang fra boligen. Lejligheden er konverteret fra erhverv til bolig. Boligen tilbyder en ideel kombination af bekvemmelighed og komfort med en central beliggenhed og kort afstand til en verden af indkøbsmuligheder, cafeer og offentlig transport.Lejligheden er renoveret i 2022 og fremstår indflytningsklar med en indbydende atmosfære som følge af store vinduespartier, der bringer masser af naturligt