FMV fra iBuyReal AVM· 85.185 kr/m² × 99 m² = 8.433.294 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Vesterbro
kvm
99 m²
Værelser
3
Byggeår
2017
Udbudspris
9.495.000 kr.
Dage på markedet
14d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 62.484 kr./år
Alpha
-11.7%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
8.433.294 kr.
XGBoost prediction
Investeret
9.553.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
8.549.324 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-10.0%
α (alpha)-11.7%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.8%
= Total afkast-10.0%
Gross rental/år169.176 kr.
Salgspris8.433.294 kr.
Profit (1 års hold)-951.350 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-2.2%
α (alpha)-11.7%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.5%
= Total afkast-2.2%
Gross rental/år238.674 kr.
Salgspris9.023.625 kr.
Profit (1 års hold)-291.521 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
6.6%
α (alpha)-11.7%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.6%
= Total afkast6.6%
Gross rental/år339.865 kr.
Salgspris9.681.422 kr.
Profit (1 års hold)467.467 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (luksus)× 1.15
= Justeret ADR1.924 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.924 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år561.793 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-84.269 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-44.705 kr.
= Net Airbnb/år402.349 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Vesterbro)195 kr/m²/mdr
× kvm (99) × 12 mdr
= Langtidsleje/år231.660 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)301.158 kr.
− Ejerudgifter/år-62.484 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)169.176 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)238.674 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)339.865 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris9.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)9.495.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)9.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+56.970 kr.
= Tx-omkostning58.820 kr.
+ Tilbudspris9.495.000 kr.
= Total investeret9.553.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV8.433.294 kr.
− Investeret-9.553.820 kr.
= Spread-1.120.526 kr.
÷ Investeret÷ 9.553.820 kr.
= Alpha-11.7%
Mægler
kr/m² (udbud)95.909 kr.
Mæglerhome Vesterbro
Typehome
Mæglerbeskrivelse
Lys og moderne 3-værelses lejlighed med masser af lys og attraktiv beliggenhed
I den nordlige del af attraktive Carlsberg Byen, tæt på Rahbeks Allé, finder I denne indbydende og velindrettede 3-værelses lejlighed på Constantin Hansens Gade 37, 1. tv. Her får I en sjælden kombination af bylivets bekvemmeligheder og en rolig, tilbagetrukket atmosfære med grønne og rolige omgivelser lige uden for vinduerne.Lejligheden er moderne og gennemtænkt indrettet med en planløsning, der passer perfekt til både parret og den lille familie. Boligen rummer to rummelige soveværelser, pl