FMV fra iBuyReal AVM· 70.509 kr/m² × 64 m² = 4.512.552 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Amager
kvm
64 m²
Værelser
2
Byggeår
1932
Udbudspris
5.295.000 kr.
Dage på markedet
18d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 28.416 kr./år
Alpha
-15.3%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.512.552 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.328.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.585.334 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-13.4%
α (alpha)-15.3%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast-13.4%
Gross rental/år102.144 kr.
Salgspris4.512.552 kr.
Profit (1 års hold)-713.924 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-5.7%
α (alpha)-15.3%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.7%
= Total afkast-5.7%
Gross rental/år141.312 kr.
Salgspris4.828.431 kr.
Profit (1 års hold)-358.877 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
3.2%
α (alpha)-15.3%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.7%
= Total afkast3.2%
Gross rental/år195.312 kr.
Salgspris5.180.410 kr.
Profit (1 års hold)47.101 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (64) × 12 mdr
= Langtidsleje/år130.560 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)169.728 kr.
− Ejerudgifter/år-28.416 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)102.144 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)141.312 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)195.312 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris5.295.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.295.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)5.295.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+31.770 kr.
= Tx-omkostning33.620 kr.
+ Tilbudspris5.295.000 kr.
= Total investeret5.328.620 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV4.512.552 kr.
− Investeret-5.328.620 kr.
= Spread-816.068 kr.
÷ Investeret÷ 5.328.620 kr.
= Alpha-15.3%
Mægler
kr/m² (udbud)82.734 kr.
Mæglerhome Amager
Typehome
Mæglerbeskrivelse
Lysfyldt lejlighed med altan direkte trappe ned til stort kælderværelse
LejlighedenStuklofterne hænger stadig over rummene, gulvene har tyngde, og planløsningen er yderst veldisponeret. Sådan kan man ganske kort beskrive de 64 m2, der nu er på højkant her på Amager – og disse tilsættes nogle gode bonuskvadratmeter, der gemmer sig nedenunder. Entréen fordeler det hele uden spild: et badeværelse, et værelse og et køkken, der ikke bare er til at lave mad i, men også til at blive hængende i. Her er nemlig plads til en lille spisekrog, så dagene kan starte stille og ro