iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Theklavej 39, 1. 50

2400 København NV · home · home Nordvest - Emdrup

FMV fra iBuyReal AVM· 56.193 kr/m² × 69 m² = 3.877.326 kr.
Theklavej 39, 1. 50

Bydel
Nørrebro
kvm
69 m²
Værelser
2
Byggeår
1974
Udbudspris
4.495.000 kr.
Dage på markedet
119d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 39.084 kr./år
Alpha
-14.3%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.877.326 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.523.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
3.961.662 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-11.9%
α (alpha)-14.3%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.4%
= Total afkast-11.9%
Gross rental/år109.956 kr.
Salgspris3.877.326 kr.
Profit (1 års hold)-536.538 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-3.9%
α (alpha)-14.3%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.4%
= Total afkast-3.9%
Gross rental/år154.668 kr.
Salgspris4.148.739 kr.
Profit (1 års hold)-220.413 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
4.3%
α (alpha)-14.3%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.8%
= Total afkast4.3%
Gross rental/år173.754 kr.
Salgspris4.451.170 kr.
Profit (1 års hold)101.104 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Nørrebro)1.100 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.100 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.100 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år313.170 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-46.976 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-23.649 kr.
= Net Airbnb/år212.838 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Nørrebro)180 kr/m²/mdr
× kvm (69) × 12 mdr
= Langtidsleje/år149.040 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)193.752 kr.
− Ejerudgifter/år-39.084 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)109.956 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)154.668 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)173.754 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.495.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+26.970 kr.
= Tx-omkostning28.820 kr.
+ Tilbudspris4.495.000 kr.
= Total investeret4.523.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV3.877.326 kr.
− Investeret-4.523.820 kr.
= Spread-646.494 kr.
÷ Investeret÷ 4.523.820 kr.
= Alpha-14.3%

Mægler

kr/m² (udbud)65.145 kr.
Mæglerhome Nordvest - Emdrup
Typehome

Mæglerbeskrivelse

SKØN SOLRIG ALTAN OG LÆKKERT KØKKEN

Lys og indbydende lejlighed med stor altan i Nordvest Der er en rigtig dejlig lejlighed på højkant på Theklavej i Nordvest, og her kan I overtage rummelige 69 m2 med en stor opholdsstue med udgang til den store solrige altan – indretningsmulighederne er mange.Den rummelige entré byder velkommen og er velforsynet med skabe til overtøjet. Det store rummelige soveværelse er ligeledes velforsynet med store skabe og et godt lysindfald. Hvidt Køkken fra 2020 står som nyt - lyst og indbydende med bla.