FMV fra iBuyReal AVM· 78.137 kr/m² × 70 m² = 5.469.555 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Østerbro
kvm
70 m²
Værelser
3
Byggeår
1905
Udbudspris
5.795.000 kr.
Dage på markedet
94d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 40.476 kr./år
Alpha
-6.2%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.469.555 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.831.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.561.858 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-4.0%
α (alpha)-6.2%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.2%
= Total afkast-4.0%
Gross rental/år127.524 kr.
Salgspris5.469.555 kr.
Profit (1 års hold)-234.541 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
3.8%
α (alpha)-6.2%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.1%
= Total afkast3.8%
Gross rental/år177.924 kr.
Salgspris5.852.424 kr.
Profit (1 års hold)198.728 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
13.7%
α (alpha)-6.2%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.1%
= Total afkast13.7%
Gross rental/år299.293 kr.
Salgspris6.279.049 kr.
Profit (1 års hold)746.722 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.683 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.683 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år479.093 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-71.864 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-37.752 kr.
= Net Airbnb/år339.769 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Østerbro)200 kr/m²/mdr
× kvm (70) × 12 mdr
= Langtidsleje/år168.000 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)218.400 kr.
− Ejerudgifter/år-40.476 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)127.524 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)177.924 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)299.293 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris5.795.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.795.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)5.795.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+34.770 kr.
= Tx-omkostning36.620 kr.
+ Tilbudspris5.795.000 kr.
= Total investeret5.831.620 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV5.469.555 kr.
− Investeret-5.831.620 kr.
= Spread-362.065 kr.
÷ Investeret÷ 5.831.620 kr.
= Alpha-6.2%
Mægler
kr/m² (udbud)82.786 kr.
MæglerHyllen & Co.
Typeother
Mæglerbeskrivelse
Indflytningsklar 3-værelses lejlighed med sildebensgulve – på grænsen til Nordhavn
Indflytningsklar 3-værelses lejlighed med sildebensgulve – på grænsen til NordhavnPå Vordingborggade 98, 1. tv finder du denne indbydende og veldisponerede 3-værelses lejlighed på 70 m², attraktivt beliggende på grænsen mellem Østerbro og Nordhavn. Her kombineres klassiske detaljer med moderne komfort og en beliggenhed, der gør hverdagen både nem og fleksibel.Lejligheden byder på et lyst og funktionelt køkken-alrum med plads til spisebord. Køkkenet fremstår stilrent og er udstyret med induktions