← Tilbage til on-market
Strandboulevarden 102, 2. th
2100 København Ø · danbolig · danbolig Østerbro & Nordhavn
FMV fra iBuyReal AVM· 83.180 kr/m² × 85 m² = 7.070.334 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Østerbro
kvm
85 m²
Værelser
3
Byggeår
1903
Udbudspris
8.995.000 kr.
Dage på markedet
14d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 58.680 kr./år
Alpha
-21.9%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
7.070.334 kr.
XGBoost prediction
Investeret
9.050.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
7.170.779 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-20.3%
α (alpha)-21.9%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.6%
= Total afkast-20.3%
Gross rental/år145.320 kr.
Salgspris7.070.334 kr.
Profit (1 års hold)-1.835.166 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-12.6%
α (alpha)-21.9%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.3%
= Total afkast-12.6%
Gross rental/år206.520 kr.
Salgspris7.565.257 kr.
Profit (1 års hold)-1.279.043 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
-4.0%
α (alpha)-21.9%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.1%
= Total afkast-4.0%
Gross rental/år281.089 kr.
Salgspris8.116.743 kr.
Profit (1 års hold)-652.987 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.683 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.683 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år479.093 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-71.864 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-37.752 kr.
= Net Airbnb/år339.769 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Østerbro)200 kr/m²/mdr
× kvm (85) × 12 mdr
= Langtidsleje/år204.000 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)265.200 kr.
− Ejerudgifter/år-58.680 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)145.320 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)206.520 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)281.089 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris8.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)8.995.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)8.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+53.970 kr.
= Tx-omkostning55.820 kr.
+ Tilbudspris8.995.000 kr.
= Total investeret9.050.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV7.070.334 kr.
− Investeret-9.050.820 kr.
= Spread-1.980.486 kr.
÷ Investeret÷ 9.050.820 kr.
= Alpha-21.9%
Mægler
kr/m² (udbud)105.824 kr.
Mæglerdanbolig Østerbro & Nordhavn
Typedanbolig
Mæglerbeskrivelse
Herskabelig 3-værelses lejlighed med to altaner og gennemført herskabelig stil
På eftertragtede Strandboulevarden udbydes denne enestående 3-værelses lejlighed, hvor klassisk elegance og moderne komfort går hånd i hånd. Boligen fremstår i smuk stand og er lige til at flytte ind i – og som en sjælden bonus får du hele to altaner, der vender mod henholdsvis øst og vest, så solen kan nydes fra morgen til aften.Lejligheden imponerer med sin fantastiske loftshøjde og de mange herskabelige detaljer såsom høje paneler, elegant stuk og fine rosetter. De smukke plankegulve og stilf