iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Ørnevej 19, 0. tv

2400 København NV · home · home Nordvest - Emdrup

FMV fra iBuyReal AVM· 65.161 kr/m² × 52 m² = 3.388.366 kr.
Ørnevej 19, 0. tv

Bydel
Nørrebro
kvm
52 m²
Værelser
2
Byggeår
1935
Udbudspris
3.995.000 kr.
Dage på markedet
31d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 38.580 kr./år
Alpha
-15.7%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.388.366 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.020.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
3.439.618 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-13.9%
α (alpha)-15.7%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.8%
= Total afkast-13.9%
Gross rental/år73.740 kr.
Salgspris3.388.366 kr.
Profit (1 års hold)-558.714 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-6.1%
α (alpha)-15.7%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.7%
= Total afkast-6.1%
Gross rental/år107.436 kr.
Salgspris3.625.552 kr.
Profit (1 års hold)-287.832 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
3.4%
α (alpha)-15.7%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.3%
= Total afkast3.4%
Gross rental/år174.258 kr.
Salgspris3.889.844 kr.
Profit (1 års hold)43.282 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Nørrebro)1.100 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.100 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.100 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år313.170 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-46.976 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-23.649 kr.
= Net Airbnb/år212.838 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Nørrebro)180 kr/m²/mdr
× kvm (52) × 12 mdr
= Langtidsleje/år112.320 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)146.016 kr.
− Ejerudgifter/år-38.580 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)73.740 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)107.436 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)174.258 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris3.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)3.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)3.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+23.970 kr.
= Tx-omkostning25.820 kr.
+ Tilbudspris3.995.000 kr.
= Total investeret4.020.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV3.388.366 kr.
− Investeret-4.020.820 kr.
= Spread-632.454 kr.
÷ Investeret÷ 4.020.820 kr.
= Alpha-15.7%

Mægler

kr/m² (udbud)76.827 kr.
Mæglerhome Nordvest - Emdrup
Typehome

Mæglerbeskrivelse

Delevenlig og godt beliggende 2-værelses lejlighed i rigtig god stand

Velkommen til Ørnevej 19, hvor vi har fornøjelsen af at udbyde denne høje stuelejlighed, uden indkig fra gadeplan, hvor både enkeltpersonen, samboerne eller parret kan finde sig til rette.Lejligheden råder over 52 m2, som fordeler sig over en velindrettet planløsning, hvor alle rum tilgås fra entreen, hvilket gør den perfekt som delebolig. Dette understreges blot med de to gode værelser, der, for samboerne, kan agere to separate afdelinger. For parret eller enkeltpersonen vil det derimod være op