← Tilbage til on-market
Dronningensgade 42, 2. 2
1420 København K · danbolig · danbolig København City & Christianshavn
FMV fra iBuyReal AVM· 81.380 kr/m² × 54 m² = 4.394.508 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Indre By
kvm
54 m²
Værelser
2
Byggeår
1962
Udbudspris
4.495.000 kr.
Dage på markedet
81d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 34.248 kr./år
Alpha
-2.9%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.394.508 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.523.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.474.125 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-0.5%
α (alpha)-2.9%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.4%
= Total afkast-0.5%
Gross rental/år108.312 kr.
Salgspris4.394.508 kr.
Profit (1 års hold)-21.000 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
7.5%
α (alpha)-2.9%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.3%
= Total afkast7.5%
Gross rental/år151.080 kr.
Salgspris4.702.124 kr.
Profit (1 års hold)329.384 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
18.8%
α (alpha)-2.9%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield6.9%
= Total afkast18.8%
Gross rental/år310.198 kr.
Salgspris5.044.895 kr.
Profit (1 års hold)831.273 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Indre By)1.609 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.609 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.609 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (83%)× 0.83
= Brutto Airbnb/år487.447 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)105
− Platform 15% af brutto-73.117 kr.
− Rengøring (300 kr × 105)-31.612 kr.
− Admin 10% (af rest)-38.272 kr.
= Net Airbnb/år344.446 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Indre By)220 kr/m²/mdr
× kvm (54) × 12 mdr
= Langtidsleje/år142.560 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)185.328 kr.
− Ejerudgifter/år-34.248 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)108.312 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)151.080 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)310.198 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris4.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.495.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)4.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+26.970 kr.
= Tx-omkostning28.820 kr.
+ Tilbudspris4.495.000 kr.
= Total investeret4.523.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV4.394.508 kr.
− Investeret-4.523.820 kr.
= Spread-129.312 kr.
÷ Investeret÷ 4.523.820 kr.
= Alpha-2.9%
Mægler
kr/m² (udbud)83.241 kr.
Mæglerdanbolig København City & Christianshavn
Typedanbolig
Mæglerbeskrivelse
Velkommen til denne stilrene og indflytningsklare lejlighed
Velkommen til denne stilrene og indflytningsklare lejlighed, hvor et dejligt lysindfald og en moderne indretning skaber en varm og indbydende atmosfære. Her bor I centralt på Christianshavn - tæt på kanalen, vandet og de grønne omgivelser ved voldene.Lejligheden rummer 54 m² og fremstår både elegant og funktionel med en skøn stue i åben forbindelse med køkkenet. Det stilrene køkken har masser af opbevaring og en køkkenø med barplads, som gør det nemt at samle vennerne. Dertil får I et soveværels