← Tilbage til on-market
Dybbølsgade 11, 0. th
1721 København V · danbolig · danbolig Vesterbro & Carlsberg Byen
FMV fra iBuyReal AVM· 76.673 kr/m² × 76 m² = 5.827.147 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Vesterbro
kvm
76 m²
Værelser
3
Byggeår
1908
Udbudspris
5.995.000 kr.
Dage på markedet
25d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 59.028 kr./år
Alpha
-3.4%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.827.147 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.032.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.908.657 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-1.4%
α (alpha)-3.4%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.0%
= Total afkast-1.4%
Gross rental/år118.812 kr.
Salgspris5.827.147 kr.
Profit (1 års hold)-86.861 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
6.4%
α (alpha)-3.4%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.9%
= Total afkast6.4%
Gross rental/år172.164 kr.
Salgspris6.235.047 kr.
Profit (1 års hold)374.391 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
16.2%
α (alpha)-3.4%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.8%
= Total afkast16.2%
Gross rental/år287.264 kr.
Salgspris6.689.565 kr.
Profit (1 års hold)944.009 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.673 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.673 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år488.516 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-73.277 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-38.477 kr.
= Net Airbnb/år346.292 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Vesterbro)195 kr/m²/mdr
× kvm (76) × 12 mdr
= Langtidsleje/år177.840 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)231.192 kr.
− Ejerudgifter/år-59.028 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)118.812 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)172.164 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)287.264 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris5.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.995.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)5.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+35.970 kr.
= Tx-omkostning37.820 kr.
+ Tilbudspris5.995.000 kr.
= Total investeret6.032.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV5.827.147 kr.
− Investeret-6.032.820 kr.
= Spread-205.673 kr.
÷ Investeret÷ 6.032.820 kr.
= Alpha-3.4%
Mægler
kr/m² (udbud)78.882 kr.
Mæglerdanbolig Vesterbro & Carlsberg Byen
Typedanbolig
Mæglerbeskrivelse
En lejlighed med sjæl, højt til loftet og en beliggenhed, der ikke findes bedre på Vesterbro. Klassisk københavnercharme
Klassisk københavnercharme og uanede muligheder på Dybbølsgade Dybbølsgade 11, st. th., 1721 København V Drømmer du om en autentisk base midt i Vesterbros bankende hjerte? På Dybbølsgade 11 udbydes nu en klassisk 76 kvadratmeter stor lejlighed, der kombinerer historisk sjæl med en rummelighed, som er svær at finde. Her får du højt til loftet, smukke detaljer og en planløsning, der giver dig alle muligheder for at sætte dit eget præg på din kommende drømmebolig. Rummelighed og lys i centrum Boli