iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Korfuvej 4, 2. tv

2300 København S · other · Mæglerhuset København

FMV fra iBuyReal AVM· 61.758 kr/m² × 66 m² = 4.076.025 kr.
Korfuvej 4, 2. tv

Bydel
Amager
kvm
66 m²
Værelser
3
Byggeår
1940
Udbudspris
4.595.000 kr.
Dage på markedet
41d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 49.020 kr./år
Alpha
-11.9%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.076.025 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.624.420 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.134.985 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-10.0%
α (alpha)-11.9%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast-10.0%
Gross rental/år85.620 kr.
Salgspris4.076.025 kr.
Profit (1 års hold)-462.775 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-2.1%
α (alpha)-11.9%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.7%
= Total afkast-2.1%
Gross rental/år126.012 kr.
Salgspris4.361.347 kr.
Profit (1 års hold)-137.061 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
8.9%
α (alpha)-11.9%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.9%
= Total afkast8.9%
Gross rental/år274.894 kr.
Salgspris4.679.277 kr.
Profit (1 års hold)329.750 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.610 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.610 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år458.367 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-68.755 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-35.990 kr.
= Net Airbnb/år323.914 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (66) × 12 mdr
= Langtidsleje/år134.640 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)175.032 kr.
− Ejerudgifter/år-49.020 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)85.620 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)126.012 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)274.894 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.595.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.595.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.595.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+27.570 kr.
= Tx-omkostning29.420 kr.
+ Tilbudspris4.595.000 kr.
= Total investeret4.624.420 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.076.025 kr.
− Investeret-4.624.420 kr.
= Spread-548.395 kr.
÷ Investeret÷ 4.624.420 kr.
= Alpha-11.9%

Mægler

kr/m² (udbud)69.621 kr.
MæglerMæglerhuset København
Typeother

Mæglerbeskrivelse

Lys og delevenlig 3V’er med sydvendt altan på Amager

Velkommen til Korfuvej 4, 2. tv., København S – en lys og delevenlig lejlighed med sydvendt altan på attraktive Amager. Her bor du med kort afstand til indkøb, skole og gode transportforbindelser, og samtidig er du tæt på Amager Strandpark med strand, hav og lange gåture langs vandet. Du når nemt ind til centrum, så her får du en beliggenhed, der forener byliv og natur på fineste vis. Lejligheden har inden for de seneste år fået skiftet alle vinduer, hvilket bidrager til en solid og velholdt r