iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Mjølnerparken 56, 4. th

2200 København N · nybolig · Nybolig Nørrebro - Jagtvej

FMV = listPris (fallback)· iBuyReal AVM kender ikke denne adresse. Justér FMV manuelt herover hvis du har et bedre skøn.
Mjølnerparken 56, 4. th

Bydel
Nørrebro
kvm
65 m²
Værelser
2
Byggeår
1987
Udbudspris
4.795.000 kr.

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 40.200 kr./år
Alpha
-0.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.795.000 kr.
listPris fallback
Investeret
4.825.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.864.165 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
1.4%
α (alpha)-0.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.1%
= Total afkast1.4%
Gross rental/år100.200 kr.
Salgspris4.795.000 kr.
Profit (1 års hold)69.580 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
9.3%
α (alpha)-0.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.9%
= Total afkast9.3%
Gross rental/år142.320 kr.
Salgspris5.130.650 kr.
Profit (1 års hold)447.350 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
17.7%
α (alpha)-0.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.6%
= Total afkast17.7%
Gross rental/år172.638 kr.
Salgspris5.504.660 kr.
Profit (1 års hold)851.678 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Nørrebro)1.100 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.100 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.100 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år313.170 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-46.976 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-23.649 kr.
= Net Airbnb/år212.838 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Nørrebro)180 kr/m²/mdr
× kvm (65) × 12 mdr
= Langtidsleje/år140.400 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)182.520 kr.
− Ejerudgifter/år-40.200 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)100.200 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)142.320 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)172.638 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.795.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.795.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.795.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+28.770 kr.
= Tx-omkostning30.620 kr.
+ Tilbudspris4.795.000 kr.
= Total investeret4.825.620 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.795.000 kr.
− Investeret-4.825.620 kr.
= Spread-30.620 kr.
÷ Investeret÷ 4.825.620 kr.
= Alpha-0.6%

Mægler

kr/m² (udbud)73.769 kr.
MæglerNybolig Nørrebro - Jagtvej
Typenybolig

Mæglerbeskrivelse

Stor 2V med køkken-alrum og egen terrasse

Velkommen til Mjølnerparken 56, 4. TH! En lys og velindrettet 2-værelses lejlighed på 65 m², beliggende øverst i ejendommen. Her får du en bolig med en attraktiv planløsning, et åbent alrum, et lyst soveværelse og en skøn terrasse, der forlænger boligens opholdsrum i sommerhalvåret.Lejligheden byder på en indbydende entré, som åbner op mod boligens køkken-alrum. Her er der skabt et moderne og socialt opholdsmiljø, hvor køkken, spiseplads og stue hænger naturligt sammen. Det åbne alrum giver god