iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Peter Fabers Gade 38, 3. tv

2200 København N · danbolig · danbolig Nørrebro

FMV fra iBuyReal AVM· 90.151 kr/m² × 46 m² = 4.146.946 kr.
Peter Fabers Gade 38, 3. tv

Bydel
Nørrebro
kvm
46 m²
Værelser
2
Byggeår
1883
Udbudspris
4.595.000 kr.
Dage på markedet
80d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 34.992 kr./år
Alpha
-10.3%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.146.946 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.624.420 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.184.358 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-8.9%
α (alpha)-10.3%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.4%
= Total afkast-8.9%
Gross rental/år64.368 kr.
Salgspris4.146.946 kr.
Profit (1 års hold)-413.106 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-1.3%
α (alpha)-10.3%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.0%
= Total afkast-1.3%
Gross rental/år94.176 kr.
Salgspris4.437.232 kr.
Profit (1 års hold)-93.012 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
8.3%
α (alpha)-10.3%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.8%
= Total afkast8.3%
Gross rental/år177.846 kr.
Salgspris4.760.694 kr.
Profit (1 års hold)314.120 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Nørrebro)1.100 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.100 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.100 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år313.170 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-46.976 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-23.649 kr.
= Net Airbnb/år212.838 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Nørrebro)180 kr/m²/mdr
× kvm (46) × 12 mdr
= Langtidsleje/år99.360 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)129.168 kr.
− Ejerudgifter/år-34.992 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)64.368 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)94.176 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)177.846 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.595.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.595.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.595.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+27.570 kr.
= Tx-omkostning29.420 kr.
+ Tilbudspris4.595.000 kr.
= Total investeret4.624.420 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.146.946 kr.
− Investeret-4.624.420 kr.
= Spread-477.474 kr.
÷ Investeret÷ 4.624.420 kr.
= Alpha-10.3%

Mægler

kr/m² (udbud)99.891 kr.
Mæglerdanbolig Nørrebro
Typedanbolig

Mæglerbeskrivelse

Indre Nørrebro med altan og godt badeværelse.

LEJLIGHED: Ønsker du at bo på indre Nørrebro i smuk lejlighed, med altan og godt badeværelse? Her udbydes charmerende lejlighed, i den klassiske københavner stil. Du bydes velkommen af god entré med adgang til godt badeværelse med separat bruseniche. Køkken er i stilrene hvide elementer med opvaskemaskine. Mod den stille ensrettede gade, har man rummelig stue med plads til spisebord og sofaarrangement. Til sidst har man værelse mod den hyggelige gård med dejlig altan. Er man til køkkenalrum, kan