iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

H.C. Ørsteds Vej 14A, 0. th

1879 Frederiksberg C · other · EjendomsmæglerKompagniet

FMV fra iBuyReal AVM· 79.488 kr/m² × 67 m² = 5.325.698 kr.
H.C. Ørsteds Vej 14A, 0. th

Bydel
Frederiksberg
kvm
67 m²
Værelser
3
Byggeår
1883
Udbudspris
4.995.000 kr.
Dage på markedet
70d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 54.744 kr./år
Alpha
5.9%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.325.698 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.026.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.405.511 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
8.2%
α (alpha)5.9%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.3%
= Total afkast8.2%
Gross rental/år114.096 kr.
Salgspris5.325.698 kr.
Profit (1 års hold)412.974 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
16.2%
α (alpha)5.9%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.3%
= Total afkast16.2%
Gross rental/år164.748 kr.
Salgspris5.698.497 kr.
Profit (1 års hold)836.425 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
26.9%
α (alpha)5.9%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield6.1%
= Total afkast26.9%
Gross rental/år308.748 kr.
Salgspris6.113.901 kr.
Profit (1 års hold)1.395.830 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Frederiksberg)1.250 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.750 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.750 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år511.000 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-76.650 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-40.388 kr.
= Net Airbnb/år363.492 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Frederiksberg)210 kr/m²/mdr
× kvm (67) × 12 mdr
= Langtidsleje/år168.840 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)219.492 kr.
− Ejerudgifter/år-54.744 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)114.096 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)164.748 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)308.748 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+29.970 kr.
= Tx-omkostning31.820 kr.
+ Tilbudspris4.995.000 kr.
= Total investeret5.026.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV5.325.698 kr.
− Investeret-5.026.820 kr.
= Spread298.878 kr.
÷ Investeret÷ 5.026.820 kr.
= Alpha5.9%

Mægler

kr/m² (udbud)74.552 kr.
MæglerEjendomsmæglerKompagniet
Typeother

Mæglerbeskrivelse

Indflytningsklar Frederiksberg-lejlighed med direkte udgang og mulighed for udvidelse

Midt på attraktive Frederiksberg C udbydes denne indflytningsklare lejlighed, hvor en veldisponeret planløsning og gode opholdsrum danner rammen om en bolig, der både fungerer perfekt i dag – og samtidig rummer et spændende udviklingspotentiale. Lejlighedens naturlige samlingspunkt er det store og åbne køkken/alrum og stue, hvor der er god plads til både spisebord, sofaområde og gæster. Rummet fremstår lyst og indbydende og giver en moderne boligfølelse, som mange efterspørger på Frederiksberg.