iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

P. Knudsens Gade 16, 2. tv

2450 København SV · estate · Estate Sydhavnen

FMV = listPris (fallback)· iBuyReal AVM kender ikke denne adresse. Justér FMV manuelt herover hvis du har et bedre skøn.
P. Knudsens Gade 16, 2. tv

Bydel
Vesterbro
kvm
81 m²
Værelser
3
Byggeår
1915
Udbudspris
5.400.000 kr.
Dage på markedet
25d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 48.276 kr./år
Alpha
-0.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.400.000 kr.
listPris fallback
Investeret
5.434.250 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.506.376 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
2.0%
α (alpha)-0.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast2.0%
Gross rental/år141.264 kr.
Salgspris5.400.000 kr.
Profit (1 års hold)107.014 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
10.0%
α (alpha)-0.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.6%
= Total afkast10.0%
Gross rental/år198.126 kr.
Salgspris5.778.000 kr.
Profit (1 års hold)541.876 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
19.7%
α (alpha)-0.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.5%
= Total afkast19.7%
Gross rental/år298.016 kr.
Salgspris6.199.200 kr.
Profit (1 års hold)1.062.966 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.673 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.673 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år488.516 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-73.277 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-38.477 kr.
= Net Airbnb/år346.292 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Vesterbro)195 kr/m²/mdr
× kvm (81) × 12 mdr
= Langtidsleje/år189.540 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)246.402 kr.
− Ejerudgifter/år-48.276 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)141.264 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)198.126 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)298.016 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris5.400.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.400.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)5.400.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+32.400 kr.
= Tx-omkostning34.250 kr.
+ Tilbudspris5.400.000 kr.
= Total investeret5.434.250 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV5.400.000 kr.
− Investeret-5.434.250 kr.
= Spread-34.250 kr.
÷ Investeret÷ 5.434.250 kr.
= Alpha-0.6%

Mægler

kr/m² (udbud)66.667 kr.
MæglerEstate Sydhavnen
Typeestate

Mæglerbeskrivelse

Lejlighed fra 1915 med højt til loftet og detaljer som tager dig tilbage i tiden

OMRÅDE: Velkommen til P. Knudsens Gade 16, 2. tv., hvor vi præsenterer en helt særlig lejlighed i Sydhavnen. Her bor man centralt i et af Københavns mest eftertragtede kvarterer, hvor der er stemning til flere ønsker, man møder moderne byliv, grønne omgivelser og vandet lige i nærheden. Beliggenheden er lige i hjertet af det gamle Sydhavnen med den populære South Harbour Café som nabo og indkøbsmuligheder få skridt fra hoveddøren. Området karakteriseres af lokalt liv, fællesskab og små, hyggelig