← Tilbage til on-market
Jens Otto Krags Gade 7, 1. 3
2300 København S · nybolig · Nybolig Islands Brygge
FMV fra iBuyReal AVM· 76.568 kr/m² × 80 m² = 6.125.440 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Amager
kvm
80 m²
Værelser
2
Byggeår
2006
Udbudspris
6.195.000 kr.
Dage på markedet
24d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 48.036 kr./år
Alpha
-1.7%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
6.125.440 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.234.020 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
6.201.545 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
0.1%
α (alpha)-1.7%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.8%
= Total afkast0.1%
Gross rental/år115.164 kr.
Salgspris6.125.440 kr.
Profit (1 års hold)6.584 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
7.9%
α (alpha)-1.7%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast7.9%
Gross rental/år164.124 kr.
Salgspris6.554.221 kr.
Profit (1 års hold)484.325 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
15.9%
α (alpha)-1.7%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield2.8%
= Total afkast15.9%
Gross rental/år175.692 kr.
Salgspris7.032.005 kr.
Profit (1 års hold)973.677 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (80) × 12 mdr
= Langtidsleje/år163.200 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)212.160 kr.
− Ejerudgifter/år-48.036 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)115.164 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)164.124 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)175.692 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris6.195.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.195.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)6.195.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+37.170 kr.
= Tx-omkostning39.020 kr.
+ Tilbudspris6.195.000 kr.
= Total investeret6.234.020 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV6.125.440 kr.
− Investeret-6.234.020 kr.
= Spread-108.580 kr.
÷ Investeret÷ 6.234.020 kr.
= Alpha-1.7%
Mægler
kr/m² (udbud)77.438 kr.
MæglerNybolig Islands Brygge
Typenybolig
Mæglerbeskrivelse
Lys lejlighed med altan og kig til vandet på Islands Brygge
Lys lejlighed med altan og kig til vandet på Islands Brygge Midt på Islands Brygge finder I denne indbydende lejlighed, som breder sig på første sal i et moderne byggeri fra 2006. Boligen byder på en åben planløsning med gulvvarme i alle rum og store vinduespartier, der giver et skønt lysindfald. Der medfølger en stor, sydvestvendt altan med udsyn mod vandet.Ejendommen står flot med lyse murstensfacader og velintegrerede altaner. Området omkring bygningen er anlagt med grønne arealer og stisyste