iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Reberbanegade 17, 0. th

2300 København S · other · Boligbutikken

FMV fra iBuyReal AVM· 65.818 kr/m² × 51 m² = 3.356.721 kr.
Reberbanegade 17, 0. th

Bydel
Amager
kvm
51 m²
Værelser
2
Byggeår
1940
Udbudspris
4.350.000 kr.
Dage på markedet
21d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 37.128 kr./år
Alpha
-23.3%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.356.721 kr.
XGBoost prediction
Investeret
4.377.950 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
3.401.375 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-21.8%
α (alpha)-23.3%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.5%
= Total afkast-21.8%
Gross rental/år66.912 kr.
Salgspris3.356.721 kr.
Profit (1 års hold)-954.317 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-14.1%
α (alpha)-23.3%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.2%
= Total afkast-14.1%
Gross rental/år98.124 kr.
Salgspris3.591.691 kr.
Profit (1 års hold)-688.135 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
-4.3%
α (alpha)-23.3%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.3%
= Total afkast-4.3%
Gross rental/år186.600 kr.
Salgspris3.853.516 kr.
Profit (1 års hold)-337.835 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (51) × 12 mdr
= Langtidsleje/år104.040 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)135.252 kr.
− Ejerudgifter/år-37.128 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)66.912 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)98.124 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)186.600 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris4.350.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)4.350.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)4.350.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+26.100 kr.
= Tx-omkostning27.950 kr.
+ Tilbudspris4.350.000 kr.
= Total investeret4.377.950 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV3.356.721 kr.
− Investeret-4.377.950 kr.
= Spread-1.021.229 kr.
÷ Investeret÷ 4.377.950 kr.
= Alpha-23.3%

Mægler

kr/m² (udbud)85.294 kr.
MæglerBoligbutikken
Typeother

Mæglerbeskrivelse

Indflytningsklar 2 værelses lejlighed på Reberbanegade i hjertet af København S

Reberbanegade 17, st. th, 2300 København S byder på en indbydende og indflytningsklar 2-værelses lejlighed, hvor klassisk byejendom møder et moderne udtryk. Du får en skøn base på Amager, hvor hverdag og fritid går op i en højere enhed, og hvor du allerede ved ankomsten fornemmer den hyggelige stemning, som kendetegner kvarteret.Den behagelige blanding af klassiske etageejendomme, små butikker og liv på fortovene skaber en rar og urban atmosfære, der gør det nemt at føle sig hjemme fra første da