iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Islands Brygge 33, 4. tv

2300 København S · danbolig · danbolig Islands Brygge og Ørestad

FMV fra iBuyReal AVM· 79.808 kr/m² × 64 m² = 5.107.695 kr.
Islands Brygge 33, 4. tv

Bydel
Amager
kvm
64 m²
Værelser
2
Byggeår
1913
Udbudspris
6.495.000 kr.
Dage på markedet
83d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 46.068 kr./år
Alpha
-21.9%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.107.695 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.535.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.159.381 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-20.6%
α (alpha)-21.9%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.3%
= Total afkast-20.6%
Gross rental/år84.492 kr.
Salgspris5.107.695 kr.
Profit (1 års hold)-1.343.633 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-13.0%
α (alpha)-21.9%
β (7% beta)7.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast-13.0%
Gross rental/år123.660 kr.
Salgspris5.465.234 kr.
Profit (1 års hold)-946.926 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
-4.3%
α (alpha)-21.9%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield2.7%
= Total afkast-4.3%
Gross rental/år177.660 kr.
Salgspris5.863.634 kr.
Profit (1 års hold)-494.526 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (64) × 12 mdr
= Langtidsleje/år130.560 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)169.728 kr.
− Ejerudgifter/år-46.068 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)84.492 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)123.660 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)177.660 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris6.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.495.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)6.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+38.970 kr.
= Tx-omkostning40.820 kr.
+ Tilbudspris6.495.000 kr.
= Total investeret6.535.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV5.107.695 kr.
− Investeret-6.535.820 kr.
= Spread-1.428.125 kr.
÷ Investeret÷ 6.535.820 kr.
= Alpha-21.9%

Mægler

kr/m² (udbud)101.484 kr.
Mæglerdanbolig Islands Brygge og Ørestad
Typedanbolig

Mæglerbeskrivelse

Charmerende lejlighed i gamle Islands Brygge med vestvendt altan og vandudsigt

Velkommen til Islands Brygge 33, 4. tv. – en lys og velindrettet lejlighed i den eftertragtede gamle del af Islands Brygge, hvor udsigten er et af boligens helt store omdrejningspunkter. Her bor du højt placeret med et imponerende kig ud over København, hvor både det nye og det gamle bybillede folder sig ud foran dig.Lejligheden er på 64 kvm og fremstår som en klassisk 2-værelses bolig med en planløsning, der giver mulighed for at etablere et ekstra værelse, hvis behovet opstår. Det gør boligen