FMV fra iBuyReal AVM· 85.630 kr/m² × 77 m² = 6.593.490 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Frederiksberg
kvm
77 m²
Værelser
3
Byggeår
1920
Udbudspris
6.795.000 kr.
Dage på markedet
6d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 46.824 kr./år
Alpha
-3.6%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
6.593.490 kr.
XGBoost prediction
Investeret
6.837.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
6.698.664 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-1.4%
α (alpha)-3.6%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.2%
= Total afkast-1.4%
Gross rental/år147.216 kr.
Salgspris6.593.490 kr.
Profit (1 års hold)-96.914 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
6.4%
α (alpha)-3.6%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.0%
= Total afkast6.4%
Gross rental/år205.428 kr.
Salgspris7.055.034 kr.
Profit (1 års hold)422.842 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
15.9%
α (alpha)-3.6%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.6%
= Total afkast15.9%
Gross rental/år316.668 kr.
Salgspris7.569.327 kr.
Profit (1 års hold)1.048.375 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Frederiksberg)1.250 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.750 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.750 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år511.000 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-76.650 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-40.388 kr.
= Net Airbnb/år363.492 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Frederiksberg)210 kr/m²/mdr
× kvm (77) × 12 mdr
= Langtidsleje/år194.040 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)252.252 kr.
− Ejerudgifter/år-46.824 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)147.216 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)205.428 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)316.668 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris6.795.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)6.795.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)6.795.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+40.770 kr.
= Tx-omkostning42.620 kr.
+ Tilbudspris6.795.000 kr.
= Total investeret6.837.620 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV6.593.490 kr.
− Investeret-6.837.620 kr.
= Spread-244.130 kr.
÷ Investeret÷ 6.837.620 kr.
= Alpha-3.6%
Mægler
kr/m² (udbud)88.247 kr.
Mæglerhome Frederiksberg
Typehome
Mæglerbeskrivelse
Moderne og indflytningsklar 3V’er med altan og eftertragtet placering
Velkommen til Ærøvej 7, 2. th. Her kan vi nu præsentere jer for en 77 kvm stor lejlighed, der både kan prale af klassisk elegance, et sublimt lysindfald, en veludnyttet planløsning og en meget eftertragtet adresse lige ved Svømmehalskvarteret. Det her er kort fortalt hjemmet for jer, der hverken vil gå på kompromis med boligen eller beliggenheden – ideelt for eksempelvis forældrekøberne, singlen eller parret med eller uden barn. Adressen er hjemsted for en klassisk ejendom fra 1920, der står med