← Tilbage til on-market
Ved Volden 8, 0. th
1425 København K · nybolig · Nybolig City - Christianshavn
FMV fra iBuyReal AVM· 69.960 kr/m² × 63 m² = 4.407.456 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Indre By
kvm
63 m²
Værelser
2
Byggeår
1938
Udbudspris
5.195.000 kr.
Dage på markedet
25d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 56.520 kr./år
Alpha
-15.7%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.407.456 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.228.020 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
4.488.475 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-13.6%
α (alpha)-15.7%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.1%
= Total afkast-13.6%
Gross rental/år109.800 kr.
Salgspris4.407.456 kr.
Profit (1 års hold)-710.764 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-5.6%
α (alpha)-15.7%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.1%
= Total afkast-5.6%
Gross rental/år159.696 kr.
Salgspris4.715.978 kr.
Profit (1 års hold)-352.346 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
4.6%
α (alpha)-15.7%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.5%
= Total afkast4.6%
Gross rental/år287.926 kr.
Salgspris5.059.759 kr.
Profit (1 års hold)119.665 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Indre By)1.609 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.609 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.609 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (83%)× 0.83
= Brutto Airbnb/år487.447 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)105
− Platform 15% af brutto-73.117 kr.
− Rengøring (300 kr × 105)-31.612 kr.
− Admin 10% (af rest)-38.272 kr.
= Net Airbnb/år344.446 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Indre By)220 kr/m²/mdr
× kvm (63) × 12 mdr
= Langtidsleje/år166.320 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)216.216 kr.
− Ejerudgifter/år-56.520 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)109.800 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)159.696 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)287.926 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris5.195.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.195.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)5.195.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+31.170 kr.
= Tx-omkostning33.020 kr.
+ Tilbudspris5.195.000 kr.
= Total investeret5.228.020 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV4.407.456 kr.
− Investeret-5.228.020 kr.
= Spread-820.564 kr.
÷ Investeret÷ 5.228.020 kr.
= Alpha-15.7%
Mægler
kr/m² (udbud)82.460 kr.
MæglerNybolig City - Christianshavn
Typenybolig
Mæglerbeskrivelse
Charmerende 2-værelses med udsigt til voldene
Drømmer du om en lejlighed med lys og en af byens mest eftertragtede beliggenheder? Så byder denne fine høje stuelejlighed på 63 m² på en helt særlig mulighed.Lejligheden fremstår velindrettet og indbydende med en god planløsning, hvor hver kvadratmeter er udnyttet optimalt. Stuen vender direkte ud mod de grønne volde, hvilket giver et fantastisk lysindfald og en rolig atmosfære midt i byen.Køkkenet er stilrent og funktionelt indrettet med gode arbejdsflader og opbevaringsmuligheder. Herfra, sam