iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Reberbanegade 21, 0. th

2300 København S · realmaeglerne · RealMæglerne Amager ApS

FMV fra iBuyReal AVM· 64.212 kr/m² × 51 m² = 3.274.794 kr.
Reberbanegade 21, 0. th

Bydel
Amager
kvm
51 m²
Værelser
2
Byggeår
1940
Udbudspris
3.895.000 kr.
Dage på markedet
14d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 46.020 kr./år
Alpha
-16.5%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.274.794 kr.
XGBoost prediction
Investeret
3.920.220 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
3.311.097 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-15.0%
α (alpha)-16.5%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.5%
= Total afkast-15.0%
Gross rental/år58.020 kr.
Salgspris3.274.794 kr.
Profit (1 års hold)-587.406 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-7.2%
α (alpha)-16.5%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.3%
= Total afkast-7.2%
Gross rental/år89.232 kr.
Salgspris3.504.030 kr.
Profit (1 års hold)-326.958 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
2.9%
α (alpha)-16.5%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.5%
= Total afkast2.9%
Gross rental/år177.708 kr.
Salgspris3.759.464 kr.
Profit (1 års hold)16.951 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (51) × 12 mdr
= Langtidsleje/år104.040 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)135.252 kr.
− Ejerudgifter/år-46.020 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)58.020 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)89.232 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)177.708 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris3.895.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)3.895.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)3.895.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+23.370 kr.
= Tx-omkostning25.220 kr.
+ Tilbudspris3.895.000 kr.
= Total investeret3.920.220 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV3.274.794 kr.
− Investeret-3.920.220 kr.
= Spread-645.426 kr.
÷ Investeret÷ 3.920.220 kr.
= Alpha-16.5%

Mægler

kr/m² (udbud)76.373 kr.
MæglerRealMæglerne Amager ApS
Typerealmaeglerne

Mæglerbeskrivelse

Charmerende 2-værelses & ugeneret høj stuelejlighed på Amagerbro – tæt på metro og byliv

På attraktive Reberbanegade udbydes denne indbydende og velindrettede lejlighed på 51 m² – perfekt til singlen eller parret, der ønsker en central beliggenhed kombineret med hyggelige og funktionelle rammer. Lejligheden byder på en rummelig og lys stue med god plads til både sofaarrangement og spiseafdeling, hvilket skaber et naturligt samlingspunkt i boligen. Det store soveværelse fremstår roligt og indretningsvenligt med plads til både seng, opbevaring og eventuel skrivebordsplads. Køkkenet er separat og praktisk indrettet med gode arbejdsflader og fin opbevaringsplads – herudover er der opvaskemaskine, som gør hverdagen ekstra bekvem. Badeværelset har en god størrelse, fremstår pænt og velholdt, og er indrettet funktionelt. Et særligt kendetegn ved lejligheden er de smukke, originale plankegulve, som er velbevarede og bidrager med masser af charme og karakter til boligen. Beliggenheden er i top. Du bor blot få minutters gang fra metroen, hvilket giver nem og hurtig adgang til hele byen. Indre København nås på cirka 10 minutter på cykel, hvilket gør det ideelt for både studerende og pendlere. Området omkring Reberbanegade er kendt for sit levende bymiljø med et væld af caféer, restauranter og specialbutikker lige i nærheden – perfekt til både hverdag og weekend. Derudover er Amager Strandpark inden for kort afstand, hvor du kan nyde strandliv, løbeture langs vandet eller afslappende dage i solen. Kombinationen af byliv og natur gør området særligt attraktivt. Alt i alt en charmerende og velbeliggende lejlighed med gode indretningsmuligheder og en attraktiv placering tæt på både by og strand.